Arpali’nin kogustaki intiharinda tutukluluk süresi tartismasi

VAN - Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Genel Sekreter Yardimcisi Enver Arpali'nin 5 aydir tutuklu bulundugu Van M Tipi Cezaevi’nde intihar etmesi, dava açilma süresinin ne kadar olmasi gerektigini tartismaya açti.

Arpali’nin avukati Hasan Akköprü, müvekkilinin dava açilma süresi uzayinca psikolojisinin bozuldugunu söyledi. Adalet Bakani Cemil Çiçek ise Arpali’nin tutukluluk halinin müteaddit defalar incelendigi cevabini verdi.

Tutuklu bulundugu Van M Tipi Cezaevi’nin banyosunda önceki gün intihar eden YYÜ Genel Sekreter Yardimcisi Enver Arpali’nin avukati Hasan Akköprü, müvekkilinin dava açilma süresinin uzamasi sebebiyle psikolojik sikinti içerisinde oldugunu ifade etti. Akköprü, “Birkaç defa müvekkilimin suçsuz olduguna dair tahliye talebinde bulunduk. Müvekkilimle yaptigim görüsmelerde hep suçsuz oldugunu, bunun için cezaevi kosullarina alisamadigini söylüyordu. Gerekli delillerin toplanmasi gerekçesiyle davanin açilma süreci uzadi. Gizlilik karari dolayisiyla henüz dosyayi da inceleyememistik.” diye konustu. CHP Antalya Milletvekili Osman Özcan da konuyla ilgili TBMM Baskanligi’na soru önergesi sundu. Özcan, Adalet Bakani Çiçek tarafindan cevaplanmasi istemiyle sundugu önergede, suçlulugu ispatlanmamis bir insanin 5 aydir cezaevinde tutulmasinin, bassavcilik tarafindan sorusturmanin bitirilip mahkemeye sunulmamasinin zihinlerde süphe uyandirdigini öne sürdü. Özcan bu durumun yargisiz infaz anlamina gelip gelmedigini sordu.

Adalet Bakani Cemil Çiçek ise söz konusu elestirilere, sorusturmanin hukuka uygun yapildigi ve Arpali’nin tutukluluk durumunun kanuni sürelerle incelendigi cevabini verdi. Çiçek, “Kisinin tutuklanmis olmasi, ceza muhakemesi açisindan sartlarin gerçeklesmesi durumuna baglidir. ‘Bir tutuklandi, bir daha bu dosya tutukluluk hali hiç gündeme gelmedi’ diye bir yaklasim, hukuk ve ceza muhakemeleri hukukunu hiç bilmemek anlamina gelir. Kisi tutuklandiysa belli araliklarla kisinin tutukluluk durumu, mahkeme, hakim ya da itiraz söz konusu oldugunda bir baska mahkeme tarafindan mutlak surette degerlendirilmekte, tutuklulugun devam edip etmeyecegi mahkeme ya da hakim karariyla sabit olmaktadir. 5 aylik süre içinde müteaddit defalar vefat eden kisinin tutukluluk halinin devam edip etmeyecegi ceza muhakemeleri ve ceza hukuku açisindan incelenmistir ve bunun sonucunda tutukluluk hali devam etmistir.” dedi. Çiçek, ölüm anina kadar cezaevi yönetimi ya da infaz savciligina Arpali’nin psikolojik durumuna iliskin müracaat gelmedigini, cezaevi mevzuatinda çamasir asmak için ip bulundurulmasinin da yasak olmadigini söyledi. Bu arada tutuklu bulundugu cezaevinde ölen Enver Arpali’nin ölüm nedeninin intihar oldugu otopsi raporuyla kesinlesti.