Arsasındaki trafoyu kaldırtamıyor

Edirne'de yaşayan Şenol Kutlu isimli bir vatandaş arsasına izinsiz konulan trafonun kaldırılması için iki yıldır mücadele veriyor.

Ticari amaçlı olarak 2003 yılında şehrin en işlek caddesi olan Saraçlar’a yakın bir yerde 52 metrekarelik arsa satın aldığını belirten Kutlu, ancak iki yıl önce bir sabah kalktığında arsasına Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) tarafından prefabrik trafonun konulduğunu gördüğünü söyledi. Bunun üzerine elektrik dağıtım şirketi yöneticileriyle irtibata geçtiğini kaydeden Kutlu, kendisine trafonun arsasına geçici olarak konulduğunu ve bir süre sonra alınacağının söylendiğini anlattı. Ancak daha sonra trafonun arsanın içinde monte edildiğini ve bölgeye elektrik vermeye başlandığını gören Kutlu, bunun için kendisinden izin alınmadığını ve herhangi bir kamulaştırmanın yapılmadığını ifade etti. Herhangi bir kamulaştırma kararı bulunmadığını ve arsasının iki yıldan bu yana işgal edildiğini anlatan Şenol Kutlu, trafonun kaldırılması için iki yıldan bu yana hukuk mücadelesi verildiğini dile getirdi. Yaptığı başvurulara rağmen iki yıldan bu yana işgal edilen arsanın kirasının dahi verilmediğini vurgulayan Kutlu, elektrik dağıtım şirketinden ya trafonun kaldırılmasını veya arsanın gerçek bedelinin ödenmesini istiyor.

TREDAŞ yetkilileri ise belediye meclisinin aldığı karar sonucu trafonun oraya konulduğunu belirtti. Genel müdürlüğün arsanın kamulaştırılmasını istediğini, ancak arsa sahibinin anlaşmaya gelmediğini belirten yetkililer, bu konuda İdare Mahkemesi’nin kendi lehine verdiği karar bulunduğunu anlattı.