Artan fuhus olaylari bosanmalari artiriyor

IGDIR - Igdir'da son yillarda artan fuhus olaylarinin bosanmalari, dolayisiyla parçalanan aile sayisini artirdigi belirtildi.

Sempozyumda, Borçlar Hukuku ve Aile Hukuku konulari konusuldu.

Igdir Valiligi, Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan düzenlenen sempozyumun açilisinda konusan Igdir Valisi Halil Ulusoy, Igdir’da aile düzeninin bozuldugunun herkes tarafindan bilindigini ve aile hukukunun bilinmesinin önemli oldugunu anlatti. Vali Ulusoy, sunlari söyledi: “Yasalari en iyi sekilde uygulayabildigimiz taktirde amacimiza ulasmis oluruz. Igdir’da bazi ailelerde görüldügü gibi düzen bozulmus hatta fuhusun pencesine düsen aileler olmustur. Fuhus konusunda devletten her seyi beklemenin yanlis oldugunun bilinmesi ve herkesin üzerine düseni yapmasi zamani gelmis ve geçmektedir.”

Igdir Cumhuriyet Bassavcisi Mustafa Küçük de, Aile Hukuku’nun özellikle ihtiyaca binaen seçildigini ifade ederek, “Türk toplumunun temel yapi tasi aile yapimizin sarsilmasina neden olan fuhus sektörünün son yillarda bölgemizde meydana getirdigi tahribat ve Igdir’imizda taban olusturmasi nedeniyle bu konuyu seçtik. Bu sektör toplumumuzu olumsuz etkilemistir. Yasal baglamda bu sorunla mücadelede gerek sivil toplum örgütlerinin, gerek basinin toplumun bilinçlendirmesiyle etkili ve tepkili karsi çikislarin olusacagina inancim sonsuzdur. Fuhusun toplumda aile düzeninde ne kadar derin yaralar açacagi malumdur. Bizi etkilemiyor diye de toplumsal görevimizi yapmaktan geri durmamaliyiz. Zira önlem alinmadigi taktirde bu sorunun toplumun genis kesimini etkileyecegi asikardir.” seklinde konustu.

Igdir Barosu Baskani Avukat Mustafa Bulus ise, 3. Hukuk Sempozyumu’nun aile hukuku agirlikli olarak düzenlenmesinin sebebinin ailenin toplumun tasi ve saadet kaynagi olmasi oldugunu dile getirdi. Sagliksiz aile yapilarinin toplumun kanayan yaralarinin kaynagini olusturdugunu vurgulayan Bulus, “Günümüzde toplumun çesitli alanlarda kendisini gösteren çürüme aile müessesinde de görülmeye baslamistir. Bu çürümenin ürkütücü boyutlarini, Igdir’da son yillarda artan fuhus ve beraberinde gelen bosanma davalariyla görmek mümkündür. Aile kurumundaki çürümenin topluma maliyeti çok agirdir.” diye konustu.

Sempozyumda söz alan Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Borçlar Hukuku ve Aile Hukuku konularinin ikisi hakkinda konusmak üzere Igdir’a geldigini ifade ederek, ancak fuhus konusunda ailelerin bölündügünü ve bosanmalarin çok oldugu bilgilerini almasi üzerine sadece aile hukuku konusunda bilgi vermeye karar verdigini söyledi. “Batida bir aile çöküsü vardi. Bu bize de yansimaya baslamis.” diyen Hatemi, söyle dedi: “Aslinda AB’ye girmeye çalisan ülkemizin sikilmasina, ezilmesine gerek yoktur. Biz onlardan serbest dolasim istemek, ekonomimizin gelistirilmesine istemek yerine, onlara sizin aile yapinizi düzeltmeye geliyoruz. Bizi örnek alip bozulan aile düzeniniz düzelecek dememiz daha dogru olur. Tabi biz bunlari sloganlarla degil, saglam bir aile yapisina sahip olduktan sonra ancak söyleyebiliriz.”

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksu da, Boçlar Kanunu hakkinda genis bilgi sundu. Özellikle kiraci ve ev sahipleri arasinda düzenlenen sözlesmelere agirlik veren Aksu, son yillarda ekonominin düzene girmesiyle kiraci ev ve sahibi arasindaki itilaflarda azalma olduguna dikkat çekti.