Artık bilgisayar size bakacak!

Nüfusu yaşlanan Avrupa, bu gerçeği değiştiremeyeceğini anlayınca yaşlılarla ilgili projelere ağırlık verdi.

Yaşlılar kendilerini teknolojinin şefkatine bırakacak artık.

Sene 2030. Hâlâ yaşıyorsanız, muhtemelen yalnız ve yaşlısınız. Ama üzülmeyin, hep sizinle olacak, sizi koruyup gözetecek aslanlar gibi “teknolojik aletler” 24 saat yanı başınızda! Hatta çocuklarınız sizi oradan izleyip sağlığınız ve günlük hayatınız hakkında bilgi sahibi olabilecek. Evinize takılacak bir aletin düğmesine bastığınızda size hangi saatte hangi ilacı hangi hastalığınız için alacağınızı hatırlatacak. Aletin düğmesine basınca otomatik bir ses size şunları söyleyecek: Şeker hastalığınız için doktorunuzun önerdiği “…” ilaçtan 1 tane almalısınız. İlacınızı içip kibarca “Sağ ol evladım” demeye hazırlanırken onun bir makine olduğunu hatırlayıp belki biraz hüzünleneceksiniz.

Uzun yıllar sonra belki de bu satırları okuyanların çoğunun tam yaşlılık zamanına denk gelecek dönemler için araştırmacılar farklı senaryolar üretiyor. Gelecek yıllarda hızla artacak olan yaşlı insan sayısı, farklı uygulamaları da beraberinde getirecek. Günümüz insanının özgür yaşam şekli yaşlıların bakımı ve geleceğini de bir kaos haline getirdi. Aile bağlarının gevşemesi, bireysel ve hızlı yaşam koşulları yaşlı nüfusun seyrini de değiştirdi. Geleceğin yaşlılarının günümüzdeki yaşlılardan daha farklı bir portre çizeceği düşünülürse bu yapılan projenin de makes bulacağı daha iyi anlaşılıyor. Artık genel olarak hızlı, sosyal bir yaşam sürmüş, çoğunlukla tahsilli, daha rahat şartlarda yaşamış insanlardan oluşacak olan geleceğin yaşlıları kendilerini teknolojinin şefkatine bırakacak! Siz de ileride ‘ele güne’ yük olamadan bir hayat sürmek istiyorsanız bu projeyi bilmenizde fayda var.

İngiltere’deki Brunel Üniversitesi bünyesinde geliştirilen ve şu anda pilot bir bölgede uygulanan projeye göre yaşlandığınızda -sigortanız da varsa- şirketiniz size çok özel bakım hizmetleri sunabilecek. Nasıl mı? Yalnız yaşayan yaşlıların evleri teknolojinin son sistemleri ile dizayn edilecek.

Her şeyin inceden inceye düşünüldüğü evinizde yatak odanızın bir duvarına monte edilen bir ekrandan 150 kilometre uzaktaki çocuğunuzu görebileceksiniz. “Virtual frosted window” denilen bu sanal ekran aracılığı ile çocuğunuz da sizi görüyor olacak. Özel hayatı tam yansıtmamak adına ekran için buzlu cam kullanılacak. Böylece karşı taraf sizi tam net göremeyecek; ama sizin orada olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlayabilecek. Böylece çocuğunuz sizin sağlığınız ve rahatınız hakkınızda bilgi sahibi olacak. Bu kurulan ekran aracılığı ile isterseniz sabah kalktığınızda doktorunuz ile video konferans sistemini kullanarak şikayetlerinizi iletebilecek, tavsiyeleri alarak sanal olarak muayene olabileceksiniz.

Diğer bir alet ise ev içinde yaşlı kişinin her hareketini kaydediyor. Şayet her gün yaptığı şeylerde bir aksama veya aksi bir durum gözlenirse hemen doktoru veya aile bireylerine bu alet vasıtası ile ikaz gönderiliyor. Mesela, yaşlı kişi geceleri genellikle günde 4 kez tuvalete kalkıyor; ama bazı sebeplerden dolayı o gece sadece 1 kez gitmişse hemen alet ikaz veriyor.

Brunel Üniversitesi Sağlık Anabilim Dalı Başkanı Jeremy Porteus; “Yaşlılık hepimizin kaçamayacağı bir nokta.” diyerek, bu sistemin bağımsız bir hayat sürmek isteyen bireyler için bir emniyet kayışı gibi yaşlılara yardım edeceğini anlatıyor. York Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Andrew Monk ise bu sistem ile insanların içinde bulunduğu yalnızlık ve tecrit edilmiş duygularının çözümleneceği ve sistemi daha dost bulacakları inancında. Tüm bunlar size kurgu mu geliyor? Belki şu an için hayatımızın uzağında gözüküyor. Ama kuvvetle muhtemel gelecekte gerçek olabilecek.

Pilot bölge seçilen Bristol’da uygulama şu an deneniyor. ‘Companion’ (arkadaş, dost) adı verilen bilgisayar sistemi ile yaşlı kişiler sağlık yardımından alışverişlerine kadar birçok ihtiyacını gideriyor. Brunel Üniversitesi’nin hazırladığı bu proje yaşlılara oldukça kolaylık sağlayacak bir şekilde düzenleniyor. Bu sistemi kullanan yaşlılara yiyecek ve sağlık bilgileri içeren broşürler elektronik ortamda gönderiliyor. Brunel Üniversitesi’nden mühendis Justin Hall, “Biliyoruz ki yaşlı kişiler internete biraz soğuk bakıyor; ama biz geliştirdiğimiz bu sistemle istedik ki yaşlılar bilgisayar ve interneti daha arkadaşça hissetsin.” diyor.

Yaşlıların güvenliğini de hesaba katarak hazırlanan bu projede esas hedef ise yalnız olan yaşlılara yanlarında onları gözeten bir ‘dost’ hissi de verebilmek. Proje kurulunda olan Prof. Andrew Monk, “Yaşlı insanların tek sorununun güvenlik olmadığını, onların bunalım ve yalnızlıklarına çare bulmak gerektiğini belirtiyor. Yaşlılar, bu sistem ile istedikleri arkadaşları ile telekonferans sayesinde görüşebilecek. Projeye göre şayet yaşlı kişi istemezse izlenmeyip sadece evde olup olmadığı bilinebilecek. Diğer bir özellik ise barkotlu katalog ile alışveriş yapmak. Barkot numarası ile gönderilen kataloglar ile rahatlıkla istedikleri ürünü katalogdan seçip barkodu bilgisayara okutarak market alışverişlerini yapabilecekler. Seçtikleri ürünler en kısa zaman içinde mutfaklarına kadar getirilecek.

Geleceğin yardımsever aletleri

The companion (arkadaş): Brunel Üniversitesi tarafından geliştirilen yaşlılara dost olacak, elektronik ortamda sağlık ve alışveriş hizmeti veren bilgisayar kullanımı.

Virtual frosted window (buzlu sanal pencere): Banyo pencereleri gibi buzlu bu ekran ile yaşlılar ‘uzaktaki yakınları’ tarafından kontrol edilebilecek.

Activity monitoring (hareketli kamera): Eve yerleştirilen ve her hareketi kaydeden duyarlı kamera. Eğer olağanüstü bir gelişme olursa hemen gerekli kişilere ikaz gönderen sistem.

Virtual meetings (sanal toplantı): Evinin dışına çıkmadan da sosyal olmaları için geliştirilen sistem ile kişilerin görüntülü konuşabileceği, alışveriş yapabileceği hatta işlerini bile takip edebileceği bir düzenek.