Artık doğalgaz kesintisi olmayacak

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bundan sonraki günlerde Türkiye'de doğalgaz kesintisi olmayacağını belirtti.

Tüzmen; ”Dün Ukrayna’daydım, orada yetkililerle görüştüm. Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen doğalgazda kesinti olmayacak. Rusya’dan Türkiye’ye doğalgaz arzının sürekliliğinin sağlanacağı konusunda Ukraynalı yetkililerden söz aldım. Bu sözün takipçisizi olacağım” dedi.
AK Parti Şahinbey İlçe kongresine katılmak üzere Gaziantep’e gelen Tüzmen, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı’yı ziyareti sırasında, doğalgaz krizi konusunda sanayicileri rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Ukrayna ve Rusya’daki rahatlamanın Türkiye’de de etkisini göstereceğini söyleyen Tüzmen, ”Bizim için önemli olan Ukrayna’dan gelen doğalgazın sürekliliğini sağlamak. Bugüne kadar yaşanan sıkıntılar da Ukrayna’dan kaynaklanıyordu. Bu ülkeye yaptığım ziyarette, doğalgazdaki sıkıntıların giderilmesi için talebimizi yetkililere ilettik. Onlar da üzerlerine düşen çalışmayı başlattılar.” diye konuştu.

DİNİTOPETROS ŞEHRİYLE GAZİANTEP’İ KARDEŞ ŞEHİR YAPACAĞIZ

Ukrayna temasları sırasında roket, makine imalat ve kozmik sanayi alanında isim yapan Dinitopetros şehri ile Gaziantep’i kardeş şehir yapmayı düşündüklerini ifade eden Bakan Tüzmen, ”Bugün valimiz ve Büyükşehir belediye başkanımızla görüşüp Gaziantep ile Dinitopetros’u kardeş şehir yapacağız. Bu proje ile Gaziantep’e yüksek teknolojide hamle yaptırabiliriz.Ukrayna, Belerus ve Rusya’da gibi ülkelerde yüksek teknoloji şehirlerde olduğu için1992 yılına kadar bu şehirlere giriş yasaklanmıştı..Ukrayna’da Dinitopetros, Belerus’ta Minsk, Rusya’da ise Nijinokrat şehri yüksek teknolojili şehirler olduğu için yasaklı şehirler olarak isim yapmıştı. Bugüne kadar dünyaya bu üç şehirden yüksek teknoloji transferleri yapıldı.Gaziantep’in de bu yüksek teknoloji ile çalışmalarını sürdürebilmesi için temaslarım sırasında bu konuda da görüşmelerimiz oldu.” şeklinde konuştu.

Tüzmen, Vali Süleyman Kamçı’yı ziyaret ettikten sonra AK Parti Şahinbey İlçe Teşkilatı’nın kongresine katılmak üzere Turkuaz Restaurant’a geçti.