Artık kapalı alanlarda sigara içilmeyecek

Türkiye'de 10 yıl önce çıkarılan 4207 sayılı Tütün ve Tütün ürünleriyle Mücadele Kanunu yeniden düzenleniyor.

Çocuk ve gençlerin sigaranın zararlarıyla ilgili olarak bilinçlenmesi için Milli Eğitime müfredat konulmasını öngören yasa, televizyonlardaki yayın saatlerinin belirlenmesi, sigarayı bilinç altına yerleştiren filmlerdeki sahnelerin kaldırılması ve eski çekilmiş filmlerdeki sigara içilen görüntülerin mozaiklenmesini de içeriyor. Ayrıca sigara paketini veya sigara izmaritini çevreye atan sürücülerin araçlarının plakalarına da ceza yazılabilecek. TBMM’de Sağlık Alt Komisyonu ile Adalet Komisyonu’ndan geçen yasanın, Genel Kurulda görüşülmesi bekleniyor.

Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Başkanı Ubeyd Korbey, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada 4207 sayılı Tütün ve Tütün Ürünleriyle Mücadele Kanunu’nun günümüz şartlarına cevap vermediği için yeniden düzenlendiğini söyledi.

Yasanın en önemli özelliğinin sigaranın zararlarıyla ilgili Milli Eğitime müfredat konulmasını içerdiğini vurgulayan Korbey, okulda verilen eğitimle gençlerin sigaraya başlamasının engelleneceğine dikkat çekti.

2004 yılı Temmuz ayından bu yana TBMM’de yeni bir çalışma başlattıklarını anlatan Korbey, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Cevdet Erdöl’ün katkılarıyla 4207 sayılı yasaya yeni şeklini verdiklerini belirtti. Yasanın son şekliyle TBMM’de Sağlık Alt Komisyonu ile Adalet Komisyonundan geçtiğini hatırlatan Korbey, yasanın Genel Kurulda görüşülmesini beklediğine işaret etti.

Yasanın üniversitelerden, sivil toplum kuruluşlarından ve bakanlıklardan alınan görüşlerle olgun bir hale getirildiğini ifade eden Kural, yasa ile birlikte bütün kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasak olacağını kaydetti.

“Sigara içmeyenler artık rahatlıkla nefes alabilecekleri bir ortama kavuşacak. Bir lokantaya, bir düğüne gittikleri zaman 4 bine yakın zehiri solumak zorunda kalmayacaklar.” diyen Korbey, “Sigarayı bilinç altına yerleştiren filmlerdeki sahneler kaldırılacak. Eski çekilmiş filmlerde ise sigara içilen görüntüler mozaikle saklanacak. Bu şekilde çok kapsamlı bütün dünyaya örnek olacak bir yasa hazırladık.” dedi.

YENİDEN DÜZENLENEN 4207 SAYILI YASA NELERİ İÇERİYOR

Yeniden düzenlenen yasayla bütün kapalı alanlarda sigara içilemeyecek. Çocuk ve gençlerin sigaranın zararlarından korunması için Milli Eğitime müfredat konulacak. Televizyonlardaki yayın saatleri belirlenecek.

Sigara izmaritleri ve sigara paketleri çevreye atılamayacak. Sigara paketini veya sigara izmaritini çevreye atan sürücülerin araçlarının plakalarına ceza yazılacak. Çevreyi de koruyacak özelliklere sahip olan yasa, orman yangınlarının da önüne geçecek.