‘Artık millet Gül’ü sineye çekemiyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, dış politikada her şeyi sineye çeken bir Dışişleri Bakanını, partisinin ve Türkiye'nin sineye çekemediğini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin CHP grubu adına konuşan Öymen, AB’ye üyelik, Kıbrıs ve ABD ile ilişkilere değindi.

Öymen, son 3-4 yıldan beri Türkiye’nin dış politika alanında üst üste darbeler aldığını, hak etmediği muamelelere maruz kaldığı, yenilgilere uğradığını söyledi.

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini anlatan Öymen, Avrupa’da 2002’de Türkiye’ye özel statü verilmesinden söz edilmezken, şimdi AB liderlerinin bundan bahsettiğini kaydetti. Öymen, AB ile ilişkilerde bazı kırılma noktalarının yaşandığını ifade etti.

“BUNU NASIL İÇİNİZE SİNDİRİRSİNİZ?”

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde kötü ve sıkıntılı bir mecraya girildiğini belirten Öymen, 1 Mart Tezkeresinden önce ABD’ye bazı sözler verildiğini vurguladı. Öymen, ABD’nin Türkiye’ye hak etmediği şeyler söylediğini, askerinin başına çuval geçirdiğini söyledi. Gül’ün bu olay karşısında protesto notası gönderemediğini ifade eden Öymen, ”Bunu nasıl içinize sindirirsiniz?” diye sordu.

Öymen, bir çok konuda ABD ile görüş ayrılığı olmasına rağmen bu ülkeyle Ortak Stratejik Belgesi imzalandığına dikkati çekti. “Her şeyi içinize sindiriyorsunuz, cesaretiniz yok” diyen Öymen, Türkiye’nin, İspanyollar ile terör örgütü ETA’nın görüşmesine ev sahipliği yaptığını kaydetti. Öymen, İspanyol Başbakanının, teröristlerle müzakere etmenin hata olduğunu kabul ederek özür dilediğini, ancak Gül’ün aynı davranışı göstermediğini belirtti.
Dış politikada yaşananları sineye çeken bir dışişleri bakanını, CHP’nin, Türk milletinin sineye çekemediğini öne süren Öymen, Türkiye’nin, alttan alıcı yönetime, bakanlık anlayışına müstahak olmadığını kaydetti. Öymen, Türkiye’nin, hak edilen cevabı anında vermesini beklediğini söyledi.