‘Artık sokakta altın bulsam almam’

"Artık sokakta altın bulsam almam ama faciayı önlediğim için mutluyum"

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce yol kenarına bırakılan 4 kilogram plastik patlayıcı bulunan iki saksının hoşuna gitmesi üzerine alarak evine götüren ve farkında olmadan bir facianın yaşanmasının önüne geçen Mariye Ecevit, bir daha sokakta altın görse dönüp bakmayacağını söyledi.
Milyonda bir kişinin başına gelebilecek bir olayın kahramanı olan ve dün yaşadıklarının şokunu henüz tamamen atlatamayan Ecevit, saksıları alarak onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olabilecek bir facianın önüne geçtiği içinse çok mutlu olduğunu ifade etti.

İzmir’in Konak ilçesinde, Varyant’taki eski kız öğreci yurdunun önündeki otobüs durağına bırakılan iki saksıdan, cep telefonu düzenekli yaklaşık 3 kilo plastik patlayıcı ile 1 kilogram beton çivisi çıktı.

Olay dün gece hiçbir şeyden habersiz saksıların hoşuna gitmesi üzerine fesleğenleri Eskiizmir semtindeki evine götüren Mariye Ecevit sayesinde ortaya çıktı.

Annesi Portakal Ecevit’in dişinin dayanılmayacak kadar ağrıması üzerine geceleyin Konak’taki diş hastanesine gittiklerini anlatan Ecevit, yol kenarına bırakılan saksıların hastaneye giderken gözüne çarptığını aynı şekilde hastane dönüşünde de görmesi üzerine arabayı durdurarak almaya karar verdiğini söyledi.

“Saksılar güzel olmasa almazdım” diyen ve eve getirdiğini anlatan Mariye Ecevit, “Saksıları kuçaklarken çok ağır geldi. İçime doğmuş gibi arabada bulunan kocama, anneme 3 – 4 kez içinde bomba olmasın dediğimi hatırlıyorum. Ama bunu söylerken bana güldüler.” diye konuştu.

Eve geldikten sonra saksıları terası bırakıp uyuduklarını ve sabah kalktığında saksıda sık bir şekilde duran fesleğenleri seyrekleştirmek için saksıları boşatlmaya başladığını kaydeden Ecevit, çiçeklerin altında paket şeklinde hazırlanmış kablo ve cep telefonu düzeneği ile çivilerini gördüğünü, bunu üzerine çok korktuğunu söyledi.

İlk saksıdan çıkanları kocası Cemal Ecevit’in de görmesi üzerine iyice şüphelenerek hemen evlerinin karşısında bulunan çöpe attıklarını ve ikinci saksıya ellemeden polise haber verdiklerini anlattı.

Polislerin vakit kaybetmeden gelerek terastaki saksıyı ve çöpe attıkları malzemeleri etkisiz hale getirdiğini belirten Ecevit, bu sayede yaşanabilecek bir facianın önüne geçildiğini bildirdi. İfade için gittiği emniyette yetkililerin kendisine teşekkür ettiğini de dile getiren ev hanımı Mariye Ecevit, “Polisler olayın ortaya çıkmasındaki payım nedeniyle bana teşekkür etti. Patlasaydı onlarca kişinin ölebileceği bir facia yaşanabileceğini söyledi. Bilmeden kendimi ve ailemi tehlikeye attım ama farkında olmadan daha büyük bir tehlikenin önüne geçtim. Bir daha sokakta altın görsem bile almam. Ama yaşanabilecek facinanın önüne geçtiğim için mutluyum.” dedi. Komşularının saksıları eve getirdiği için kendisine kızdığını da sözlerine ekleyen kahraman kadın, “Kim saksının içinde bomba olduğunu bile bile evine getirirki.” şeklinde konuştu.

Dişi ağrıyan ve olası bir faciayı engelleyen tesadüflerin yaşanmasına sebep olan Portakal Ecevit ise “İyiki dişim ağrımış ve hastaneye gitmek istemişim. Bu sayade sevaba girdik. İnsanların canının yanmasına engel olduk.” diyerek duygularını aktardı.