‘Asalak’ operasyonunda 11 kişi tutuklandı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü tarafından çetelere yönelik operasyonlar devam ediyor.

Emniyet ekiplerince Diyarbakır, İstanbul, Mersin, Antalya illerinde hırsızlık, adam öldürme, adam yaralama, tehdit etme ve iş yeri kurşunlama olaylarına karışan şahısların olduğu ve bu şahısların olayları kurmuş oldukları örgüt çatısı altında işledikleri duyumu alınması üzerine çalışma başlatıldı.

Örgüt kurmak, örgüte liderlik yapmak, örgüte üye olmak, örgüt adına adam öldürmek, birden çok çeşitli silahlı yaralama olaylarını gerçekleştirmek, hürriyeti tahdit, insan kaçırma, ev kurşunlama, zorla para karşılığı fuhuş yaptırma, silahlı gasp, hırsızlık, sahte kimlik kullanma, yalan beyanlarda bulunarak adli mercileri yanıltma, adam öldürmeye teşebbüs, baskı ve tehdit yoluyla işyerlerine el koymaya teşebbüs, iş yeri kurşunlama, örgüt yaralama olayına azmettirme, 6136 SKM, esrar maddeszi ve sahte para bulundurmak suçlarından 17 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

1 Ocak 2006 tarihinde eş zamanlı olarak Diyarbakır merkez ve Mersin ilinde örgüt mensuplarına yönelik olarak ‘Asalak’ kod planlı operasyonda; başta suç örgütü lideri S.İ olmak üzere 2’si bayan örgüt üyeleri G.C, E.A, M.A, G.E, Ş.İ, C.Ö, M.K, E.Ö, M.V.İ, A.A isimli 11 şahıs, çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklandı. S.U, Y.A, Ö.E, E.B, T.D, V.S isimli şahıslar ise, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yakalanan örgüt üyelerinden 1 adet 14’lü olarak tabir edilen tabanca, 1 adet CZ75 marka tabanca, 4 adet şarjör, 35 adet fişek, sahte olarak tanzim edilmiş sürücü belgesi, 0.5 gram esrar, 150 TL sahte para, sim kartlar ve telefon makinaları ele geçirildi.

Yakalanan şahıslar, 2 adam öldürme olayı, adam kaçırma, 2 adet telefon gaspı, 5 silahlı yaralama, 6 silahlı kavga, 3 ikamet yeri kurşunlama, 7 tehdit, 3 oto kurşunlama olayı gibi birçok olaya karıştıkları belirlendi. Ayrıca örgüt üyelerinin şahse ait arabayı tehditle almayı planlama ve 2 iş yerine el koyma gibi planlarının da olduğu tespit edildi.