Aselsan’daki intiharlar Meclis gündeminde

Aselsan’da son 6 ayda yaşanan 3 intihar olayı TBMM gündemine taşındı.

Tomanbay önergesinde, Aselsan’da 7 Ağustos 2006, 16 Ocak 2007 ve 26 Ocak 2007 tarihlerinde 3 intihar vakası yaşandığını anımsattı.

Aselsan’ın 1975 yılında kurulduğunu anlatan Tomanbay, Aselsan’ın en önemli üretim alanlarından birisinin askeri araç ve gereçler olduğunu kaydetti. Tomanbay, Aselsan’ın ülke ekonomisi savunma sanayi ve ulaştığı teknolojik birikim açısından vazgeçilmez ve ihmal edilemez bir konumda olduğuna dikkat çekti.

Tomanbay şöyle dedi:
“Ülkemizin savunma sanayini ve teknolojisi açısından stratejik önemde bulunan Aselsan’da ülkemizin en değerli eğitim kurumlarından yetişmiş, en değerli beyinlerimiz çalışmaktadır. 6 ay gibi kısa bir sürede ODTÜ mezunu 3 değerleri mühendisimizin arka arkaya intihar etmesi dikkat çeken bir olaydır.ö

ARAŞTIRMA YAPILSIN
Tomanbay soru önergesinde, söz konusu intihar olaylarının araştırılması gerektiğinin önemine işaret ederken, Başbakan Erdoğan’ı şu soruları yöneltti:
“-Aselsan yönetimi bu konuda bir çalışma yapmakta mıdır?
-Bu intiharlar arasında bir psikolojik bağ var mıdır?
-Aselsan adlı şirketimizde bu intiharları besleyen bir ortam söz konusu mudur?ö

İNTİHARLAR TESADÜF MÜ?
Tomanbay, soru önergesinde söz konusu olayların şirketin çalışma koşullarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorarken, “Çalışma koşulları yol açmıyorsa bu intiharların arkasında başka nedenler mi vardır; ya da sadece tesadüfle mi açıklanmaktadır?ö diye kaydetti.