Asgari ücret pazarlığı sürüyor

Asgari ücret pazarlığı sürüyor. 2'inci toplantı biterken, kapıda gösteri vardı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yaptığı 2’nci toplantı, sona erdi. Komisyon, 3’üncü toplantısını 24 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’de yapacak.

Komisyonun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği toplantı, yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, toplantıda Hazine Müsteşarlığı ile Maliye Bakanlığı’ndan istenen raporların, hükümetin bütçe öngörülerinin ve en düşük memur aylığı miktarının değerlendirildiğini, tarafların bunlar üzerinden görüş belirttiklerini söyledi.

Türkel, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) istenen verilerin toplantıya yetişmediğini, kurumun gıda harcamalarını ve gıda dışında kalan harcamaları değerlendirerek komisyona asgari harcama tutarıyla ilgili bilgileri 3’üncü toplantıda sunacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, ilk toplantıda asgari ücret artışı konusunda, Hükümet Programı’nda belirtilen yüzde 6’lık oranın 1-2 puan üzerine çıkılabileceğini, farklı tespitlerde de bulunulabileceklerini söylediğini hatırlatan Türkel, bu yıl, asgari ücretle ilgili beklentilerini yüksek tuttuklarını vurguladı.

Türkel, “Yüzde 6-7 gibi bir zammı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakamların telaffuz edilmesini de doğru bulmuyoruz. Burası bağımsız bir komisyon. Emrivaki ile gelecek bir rakama şiddetle tepki gösteririz. Çünkü, TÜİK’in geçen yıl belirlediği rakamlar ortada. TÜİK geçen yıl asgari harcama tutarını 590 YTL tutarında belirlemişti. Geçen bir yıl dikkate alınarak bu rakam revize edilmeli” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na protesto

Bu arada, Asgari Ücretle Çalışanlar Derneği üyeleri, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarının başladığı sıralarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi.

Dernek Başkanı Kazım Çorap, komisyonun çalışmaları sonrasında asgari ücretlilerin, her yıl olduğu gibi sefaletle baş başa bırakılacağını savundu.

“Acaba Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri, ne kadar maaşla çalışıyor? İçlerinde asgari ücretle çalışan var mı?” diye soran Çorap, “Eğer komisyonda asgari ücretli olsaydı, bu ücret, insani ihtiyaçları karşılamaktan bu kadar uzak olmazdı” dedi.

Asgari ücret brüt 585 YTL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 kişiden oluşuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

Komisyon, asgari ücretin belirlenmesinde, ‘ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretliler geçinme indekslerini, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını’ göz önünde bulunduruyor.

Asgari ücret halen 16 yaşını doldurmuş işçiler için brüt 585, net 419.15 YTL olarak uygulanıyor. Asgari ücretten yapılan kesintiler 165.85 YTL’yi buluyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise 710.78 YTL’ye karşılık geliyor.