Asgari ücrette 2. tur 16 Aralik’ta

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2006 yilinda uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Basesgioglu baskanliginda ilk toplantisini yapti.

Bugünkü ilk toplantida, bundan sonraki 2 toplantinin TISK ve TÜRK-IS’te yapilmasi kararlastirildi.

Buna göre ilk kez yapilacak bu uygulama dogrultusunda komisyon, 12 Aralik’ta TISK’te, 16 Aralik’ta ise TÜRK-IS Genel Merkezi’nde toplanacak.

Komisyonun bugünkü toplantisinda, Devlet Istatistik Enstitüsü (DIE), Devlet Planlama Teskilati (DPT), Hazine Müstesarligi ve Maliye Bakanligi’ndan ülkenin içinde bulundugu ekonomik ve sosyal durum ile memur maaslarina iliskin birer rapor istenmesinin kararlastirildigi bildirildi.

BASESGIOGLU: HÜKÜMETIMIZ ASGARI ÜCRETI BIR SOSYAL KORUMA ÜCRETI OLARAK GÖRMEKTEDIR

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Murat Basesgioglu, komisyon toplantisinin açilisinda yaptigi konusmada, komisyonun belirledigi asgari ücretin kamu düzeniyle ilgili oldugunu ve is sözlesmelerinde belirlenen ücretten daha düsük ücret tespit edilemeyecegini ifade ederek, “Asgari ücret belirlemeyi sözlesme özgürlügüne aykiri bulan yaklasimlarin aksine, hükümetimiz asgari ücreti bir sosyal koruma ücreti olarak görmekte ve isgücü piyasalarina çalisanlarimiz lehine bir müdahale araci olarak degerlendirmektedir” dedi.

Tespit edilecek asgari ücretin, ücret ortalamalarini, SSK pirim gelirlerini, vergi gelirlerini, kidem tazminatlarini, toplu is sözlesmelerindeki taban ücreti ve asgari ücrete bagli para cezalarini, Çiraklik Kanunu’na tabi kisileri etkiledigini anlatan Basesgioglu, bu nedenle komisyonun pek çok ölçütü dikkate aldigini kaydetti.

Basesgioglu, asgari ücret tespit edilirken, ülkenin içinde bulundugu sosyal ve ekonomik durumun, ücretliler geçinme indekslerinin, eger bu indeksler yoksa geçinme indekslerinin, ücretlerin genel durumunun ve geçim sartlarinin komisyon tarafindan göz önünde bulunduruldugunu belirtti.

SSK’nin 2004 Eylül kayitlarina göre, 2 milyon 696 bin 627 çalisanin bildiriminin asgari ücret üzerinden yapildigini ifade eden Basesgioglu, bu rakamin toplam çalisanlarin yüzde 43.6’sina tekabül ettigini bildirdi. Basesgioglu, halen brüt asgari ücretin 488 YTL 70 YKr, netinin 350 YTL 15 YKr, isverene maliyetinin ise 593 YTL 77 YKr oldugunu isaret ederek, belirlenecek asgari ücretin hayirli olmasini diledi.

“ÜLKEYE EN UYGUN ASGARI ÜCRET BELIRLENECEK”

TISK Yönetim Kurulu üyesi ve komisyon isveren heyeti baskani Ali Nafiz Konuk ise asgari ücret belirlenirken Türkiye’nin temel göstergelerinin göz ardi edilmemesini istediklerini söyledi. Belirlenecek asgari ücretin kayit disini tesvik etmemesi, isletmelerin ve ülkenin rekabet gücünü olumsuz yönde etkilememesini beklediklerini dile getiren Konuk, ayrica ülke sartlarina uygun bir asgari ücretin belirlenmesi için üzerlerine düseni yapmaya hazir olduklarini kaydetti.

Gerçeklerin göz ardi edilemeyecegini ifade eden Konuk, gelecek temel göstergeleri degerlendirerek ülkeye en uygun asgari ücretin belirlenecegine inandiklarini vurguladi.

Türk-Is Genel Egitim Sekreteri Mustafa Türkel de asgari ücretin en düsük memur maasi seviyesine çikarilmasini istedi. Asgari ücret üzerindeki vergi ve sigorta yükünün fazla oldugunu savunan Türkel, hükümetin bu konuda gerekli adimlari atmasini beklediklerini söyledi. Türkel, “Asgari ücret ayni zamanda milyonlarca issiz insanin ise girmesi için bir umut ücreti olarak masada durmaktadir” diye konustu.

“SU ANDA ÜCRET TELAFFUZ ETMEK DOGRU OLMAZ”

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Basesgioglu, bir gazetecinin, hükümetin gelecek yil için enflasyon hedefinin yüzde 5 oldugunu animsatarak, “Asgari ücret tespit edilirken, bu oran mi dikkate alinacak?” sorusu üzerine, asgari ücret miktarini ve diger unsurlarini belirlemekte Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yetkili oldugunu belirtti. Ilgili birimlerden istenecek bilgiler dogrultusunda komisyonun ücret konusunda bir karara varacagini ifade eden Basesgioglu, “Onun için su anda orana bagli, miktara bagli bir ücret telaffuz etmenin dogru olmadigi kanaatindeyim. Bu husus, ancak komisyon çalismalariyla ortaya çikacaktir” dedi.

Basesgioglu, geçen günlerde bölgesel asgari ücretle ilgili tartismalar yasandigini animsatarak, söyle devam etti:
“Asgari ücretin bütün ülkede tek bir ücret olarak uygulanmasi, belirlenmesi veya eski tarihlerde oldugu gibi bölgesel olarak uygulanmasi konusu da komisyonun takdirindedir. Ancak, biz hükümet olarak bölgesel asgari ücretin uygulanmasi veya görüsülmesi konusunda bir altyapinin henüz hazir olmadigi, isçi ve isveren kesimleri arasinda bir uzlasmanin gerçeklesmedigini tespit ettik. Belki bu konu, ileri ki günlerde ve baska platformlarda tartisma konusu olur, ama en azindan bu toplantida bölgesel asgari ücret konusunda bir çalisma olmayacagini hükümet adina ifade etmek istiyorum.”