‘Asgari ücretteki artış gerçekçi’

Abdüllatif Şener, kendi hükümetleri döneminde asgari ücrette yüzde 120'nin üzerinde artış olduğunu belirterek, yeni artışın da gerçekçi olduğunu söyledi.

Bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas’ın Şarkışla ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı Şener, kaymakamlığıziyaret etti. Burada gazetcilerin sorularını cevaplayan Şener, 2002 sonu itibariyle 180 YTL olan asgari ücretin, yeni belirlenenrakamla 419 YTL olduğunu ifade etti.

Şener, “Asgari ücret, 16 yaş üzeri için 403 YTL oldu. Daha önce asgari ücret artış oranına baktığımızda değişikdeğerlendirmeler yapabiliriz. Gelinen nokta itibariyle 2002 yılı sonuna kadar kümülatif enflasyon yüzde 50’nin altındadır. Asgariücretin bu 4 yıllık süre içerisinde artış oranı yüzde 120’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla enflasyonun yüzde 50 civarındaolduğu dönemde asgari ücret reel olarak artmıştır. Bunu bir bütün halinde bu şekilde değerlendirmek mümkündür” dedi.
Asgari ücretin çok yönlü hesaplar ve dengeler ölçüsünde belirlendiğini belirten Bakan Şener, Tespit Komisyonu’nun objektif bir değerlendirmede bulunduğunu kaydetti. Gelinen nokta itibariyle 4 yıllık asgari ücret artışının enflasyonun üzerinde olduğuna işaret eden Şener, bunun da reel bir artışı ifade ettiğini söyledi.

Abdüllatif Şener, kaymakamlık ziyareti sonrası Şarkışla Belediyesi’ne geçti ve ardından 8 derslikli Şarkışla Kız Meslek Lisesi’nin açılışını yaptı. Şener, daha sonra Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı tamamlanan 224 konutun anahtar teslim törenine katıldı.

Anahtar teslim törenine rüzgarlı hava damgasını vurdu. Bakan Şener, soğuk hava nedeniyle konuşmasını kısa tutarken, vatandaşlar, tören
alanında uçuşan sandalye ve konuşma platformunu, düşmemesi için tuttu.