Aşık Veysel mezarı başında dualarla anıldı

'Benim sadık yarim kara topraktır' dizelerinin yazarı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 33. yılında Sivas'ın Şarkışla İlçesi Sivrialan Köyü'ndeki mezarı başında anıldı.

Törende konuşma yapan Sivas Vali Yardımcısı Mehmet Cihangir, Aşık Veysel’i sadece Türkiye’nin değil bütün dünya insanının unutmadığını söyledi. Aşık Veysel’i ölümünün 33. yıldönümünde saygıyla andıklarını belirten Cihangir, Veysel’i gönül gözü hiç kapanmayan bir kişi olarak nitelendirdi. Cihangir, ünlü ozanın (Dostlar beni hatırlasın) mısralarını hatırlatarak, “Biz onu her zaman hatırlıyoruz ve anıyoruz.” dedi. Büyük aşığın çok önemli mesajların sahibi olduğunu da anlatan Cihangir, bu yüzden bu mesajların baki kaldığını ifade etti. Cihangir şöyle devam etti: “Âşık Veysel, biz Anadolu insanının ruh dünyasını en güzel şekilde dizelere dökmüştür. Bu yüzden mesajının baki kalmasının bütün dünya için önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca onu gelecek nesillere en güzel şekilde anlatarak yaşatmalıyız. Bir millet bazı değerlerini kaybederek yaşayabilir. Fakat milleti bir arada tutan değerler vardır. İşte Aşık Veysel, bu değerlerin timsali olmuş birisidir.”

Şarkışla Kaymakamı İsmail Çataklı da ozanın mısralarında ve yaşamında yer alan önemli mesajlardan ders çıkarmak gerektiğini ifade etti.

Ünlü ozanın şiirlerinden bestelenen türkülerin seslendirildiği törende halkoyunları ekibi bir gösteri sundu. Ardından davetliler, Âşık Veysel Müzesi’ni gezdi. Ünlü ozan, daha sonra mezarı başında edilen dualarla anıldı.

Bu arada Sivas Valisi Dr. Hasan Canpolat da bir mesaj yayınlayarak Âşık Veysel’in toprak dostu, doğa aşığı, birlik ve beraberlik sembolü eserleriyle insanlığın kalbinde sevgi ve barış bıraktığını ifade etti.

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

1894 yılında Sivas’ın Şarkışla İlçesi Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Babası Karaca Ahmet, annesi Gülüzar Hatun’dur. 7 yaşına geldiğinde gözünün birini, yakalandığı çiçek hastalığında kaybetti. Çok geçmeden ikinci gözüne de perde indi. Oyalanması için Aşık Veysel’e babası bir saz aldı. Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin adlı saz ustalarından dersler aldı. Önceleri Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Aşık Kerem, Erzurumlu Emrah gibi ustaların türkülerini söyledi.

1933’te Cumhuriyet’in 10. yılı için yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı’ndaki başarısı dikkat çekti. Ahmet Kutsi Tecer’in yardımlarıyla Veysel 40 yaşından sonra kendi eserlerini vermeye başladı. Çeşitli köy enstitülerinde saz öğretmenliği yaptı. Aşık Veysel, 2 kez evlendi. 2 erkek 4 kız babasıdır.

Şiirlerinde yurt sevgisi, kardeşlik, birlik ve okuma sevgisini işledi. 21 Mart 1973 tarihinde (Sadık yarim) dediği kara toprağına kavuştu.