Aşıklar sigara türküsüyle tiryakileri terapi ediyor

Yüzyıllardır halkın, sesi, soluğu, duygusu, tepkisi olan Türk Halk Müziği'ne gönül veren aşıklar, sigara tiryakilerini türkülerle terapi ediyor.

Sigara içenlerin parçaya büyük ilgi gösterdiğini anlatan Bibal Kırbaş; “Bizim işimiz türkü söylemek, üstad yazmış biz seslendirip sigaranın ‘zehir’ olduğunu anlatmak bize düştü” diyor.

Sigara içme yasağını genelleştiren kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündeminde olduğu bugünlerde Bursa’da bir grup türkü sevdalısı, bestelediği ‘Sigara taşlaması’ ile tiryakileri müzikle uyarıyor.

Halk müziğini ‘öze dönüş hareketi’ olarak tanımlayan Ali Rıza Malkoç, yıllardır yazdığı şiirlerine bir yenisini daha ekledi. ‘Türküler bizi söyler’ isimli 2 kitabı bulunan Malkoç, ‘Sigara taşlaması’ adını verdiği şiiri beste yapması için Bilal Kırbaş’a verdi.

Saz arkadaşlarıyla birlikte şiiri yorumyayan Kırbaş, özellikle sigara tiryakilerinden büyük beğeni topluyor. Tahtakale’deki Aşıklar Kahvehanesi’nde saz arkadaşlarıyla birlikte ‘Sigara’ türküsünü söyleyen Kırbaş, türkünün tiryakileri terapi etme özelliğinin de bulunduğunu söyledi.

Türk halk müziğinin icrası ve gelişmesine gönüllü katkı sağlama çabası içerisinde olduğunu anlatan Kırbaş, türkünün sözlerinin dikkatle dinlendiğinde sigara içen değil, sigara ve zararlarının taşlandığının anlışılacağını kaydetti.

Kırbaş, “Sigara sektöründen para kazananların pek hoşuna gitmese de insan beden ve ruh sağlığını önemseyen herkesin ibret alacağı bir içerikte parça hazırladık.” dedi.

Saz arkadaşlarıyla birlikte Tahtakale Aşıklar Kahvehanesi’nde türküyü seslendiren Kırbaş’a büyük destek yağıyor. Türküyü ilkkez dinleyen sigara tiryakileri ise yaptıkları yanlışın farkında olduklarını kabul ediyor.

Sigara taşlaması, kahvehaneye çay içmek için gelen vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. Türküyü defalarca dinlemek isteyen sigara tiryakileri, “Yıllardır bırakmak istedik; ama bir türlü nasip olmadı” diyerek türkünün bu doğrultuda kendilerini terapi edebileceğini söyledi.

İşte ‘Sigara taşlaması’nın dizeleri:

ıÜü

Kuş gribi var diye tavuk yemezsin

Dereler bulandı balık yemezsin

Radyasyon olunca çayı içmezsin

Binbir zehir dolu içme sigara

Soğuk hasta yapar camı açmazsın

İçmeyen dumanı şifa mı sansın

Maksat alev ise yüreğin yansın

Derdinin dermanı değil sigara

İçi zehirli ot bir ucu kara

Cepte delik açar ciğerde yara

Sağlık elden gider koyar mezara

Bilerek intihar içme sigara

Malkoç Ali özler dumansız hayat

Bir taşlama yazdım var mı kabahat

Yırt paketi kır çakmağı çöpe at

Şu dünyamı esir alma sigara