”Asıl düşman Ankara”

Türk ve Rum tarafının dini liderleri, bugün Kıbrıs'ta bir araya gelecek.

Hrisostomos, görüşmede, asıl düşmanın Kıbrıslı Türkler değil Ankara olduğunu Yönlüer’e aktaracağını belirtti.

Başpiskopos 2’nci Hrisostomos ile Güney Lefkoşa’daki başpiskoposluk binasında bir araya gelecek Yönlüer’e, dört kişilik bir heyet eşlik edecek.

Hrisostomos 22 Ocak’ta KKTC’ye geçerek, Yönlüer’e iade-i ziyarette bulunacak.

“Kiliselerimizi geri isteyeceğiz”

Hrisostomos, KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Yönlüer’le yapacağı görüşmeyle ilgili olarak, “Olumlu geçmesini umuyoruz” ifadesini kullanarak, “Kiliselerimizi geri isteyeceğiz” dedi.

Hrisostomos, Rum Mahi gazetesine yaptığı açıklamada, “Biz açık yürekliyiz, yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. Elbette yağmalanan mabetlerimizi, mezarlıklarımızı isteyeceğiz. Bakımlarını ve onarımlarını yapmamıza, oraya gitmemize izin vermelerini isteyeceğiz” diye konuştu.

“Annan Planı’nı reddediyoruz”

“Rum halkının 1955-1959’lardaki kurtuluş mücadelesinde birbirine kenetlendiğini, her şeyini hatta hayatını bile feda ettiğini; EOKA’cıları saklamayı ve onlara yiyecek vermeyi, hatta İngilizler tarafından tutuklanıp darp edilmeyi şeref saydığını” anlatan 2’nci Hrisostomos, “o dönemi özlemle andığını” söyledi.

Hrisostomos, Rum siyasilerin 2007’de Kıbrıs konusundaki beklentilerine ilişkin Rum Kilisesi’nin tavrıyla ilgili soru üzerine “Biz Annan Planı’nı reddediyoruz. Annan Planı’nı tartışmayı, görüşmeyi bile kabul etmiyoruz” dedi.

“Ankara iki devlet istiyor”

Üniter bir devlette ısrar etmeleri gerektiğini savunan Rum Başpiskoposu Hrisostomos, “Görüyorum ki Ankara iki devlet istiyor. Bunun geçerli olamayacağını anlamıyor. Çünkü Kıbrıslı Rumlar, hatta diyebilirim ki Kıbrıslı Türkler de iki devlet istemiyor. Ankara, bunu Avrupa’nın da istemediğini anlamalıdır. Kıbrıs’ı üniter kabul ediyor. BM de iki devlet istemiyor, bugün yegane süper güç olan Amerika bile iki devlet istemiyor. Ancak bütün bunların Türkiye’ye bu konuyu açıkça söylememelerine hayret ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Yerleşikler ve askerler terk etsin”

Hrisostomos, 22 Ocak’ta KKTC’ye geçerken, sınır kapısında herhangi bir kontrolü kabul etmeyeceğini de ifade ederek, “Arabamın duraklamadan geçmesine izin verilmeli” dedi.

Hrisostomos “Kilise’nin net şekilde bilinmesini istediği şey, ‘yerleşikler’ ve Türk askerlerinin mümkün olan en kısa zamanda vatanımızı terk etmesi gerektiğidir” şeklinde konuştu.