Asılsız kuş gribi yüzünden devletimizle karşı karşıya geldik

Kastamonu Merkeze bağlı Yürekveren köyünde 2 çocuğun kuş gribi şüphesiyle Ankara'ya sevk edilmesiyle başlayan panik nedeniyle köylüler kuş gribi Kastamonu'da da var diyen yetkililere tepkili.

Kurban Bayramı önce, arife günü Kastamonu merkeze bağlı Yürekveren köyünde ölen güvercinle oynayana üç kardeşten ikisinde kuş gribi tespit edildiği yönündeki Sağlık Bakanın açıklaması Kastamonu’da paniğe neden oldu. Aradan geçen bir hafta sonunda Sağlık Bakanı’nın Kastamonu’dan sevk edilen çocuklarda kuş gribine rastlanmadı yönündeki yaptığı yönündeki iddia Yürekveren köylülerinin tepkisine neden oldu.

Yürekveren köyü muhtarı İsmail Çırak kuş gribi açıklamasının tutarsız olduğunu gerçekten kuş gribi varsa netliğe kavuşturulması gerektiğini belirterek şöyle konuştu; “Yürekveren köyünde kuş gribi var şeklindeki açıklama hepimizi üzdü. Köyden numune güvercin gönderdik sonuç gelmedi. Bakan çıkıp Kastamonu da kuş gribine rastlandı diyor ardından geçen bir hafta sonunda sonuçlar negatif diyor. Biz şimdi hangisine inanacağız. Gerçekten köyde kuş gribi varsa söylesinler gereğini yapalım. Bir sürü kümes hayvanımız itlaf edildi. Bunlar kasıtlı mı çıkarıldı ? Köyümüzün çok kötü yönde bir reklamı oldu. Bu bizi çok olumsuz etkiledi”

Muhtar Çırak kurbanda hiç kimsenin köydeki akrabalarını ziyarete gelmediğini belirterek, “Kurban satışı yapan komşumuzun kurbanlığını geri iade etti. Köyümüzde bir çok meyve sebze yetişiyor. Bir çok esnaf var, insanlar Yürekveren köyü denildiğinde tedirgin oluyorlar.Köylümüz yetkililere tepkili. Devletimizle karşı karşıya gelme noktasına geldik.” dedi.

Öte yandan Kastamonu Tarım İl Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğünü yetkililerinin tutarsız açıklamaları kafaları karıştırmaya devam ediyor. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri Kastamonu’da kuş gribi yok açıklaması yaparken Sağlık Müdürlüğünden kuş gribi var açıklaması gelmesi halkı tedirgin etmeye devam ediyor. Yürekveren Köyünde karantina uygulaması sürerken itlaf edilen kanatlıların ödemesi ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri Yürekveren Köyünde itlaf edilen tavuk sayısının üç bin değil 750 olduğu duyuruldu.