Aşırı değerli TL sayesinde verimlilik önem kazandı

Vestel Şirketler Grubu, geçen yıl 53 milyon Avro net dönem karı elde etti. Grubun İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, krizler sayesinde tecrübe kazandıklarını ve bugün büyük avantaj sağladıklarını söyledi.

Vestel Şirketler Grubu’nun 2005 yılı konsolide rakamları ve geleceğe yönelik hedefleri, düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, toplantıda yaptığı konuşmada, 2005 yılında grubun toplam cirosunun yüzde 10 artışla 2 milyar 687 milyon Avro’ya ulaştığını ifade etti.

Yüngül, toplam ihracatın ise 2 milyar Avro’yu aştığını belirterek, grubun brüt karının 403 milyon Avro, esas faaliyet karının 95 milyon Avro, faaliyet karının ise 81 milyon Avro olduğunu ifade etti. Yüngül, şirketin net dönem karını da 53 milyon Avro olarak gerçekleştiğini kaydetti. Ayrıca, grup bu yıl itibariyle yaklaşık 12 bin kişiyi isdihdam ediyor.

HEDEF FARKLI COĞRAFYALARA AÇILMAK VE YENİ İŞBİRLİKLERİ

Grup şirketleri hakkında bilgi veren Ömer Yüngül, Vestel Beyaz Eşya’nın cirosunun beş yılda 60 milyon dolardan, 600 milyon dolara çıktığını aktararak, Vestel Beyaz’ın 2006 Nisan ayında halka açılacağını ifade etti. Yüngül, grubun beyaz eşya markası Whirlpool ile iç pazar için satış anlaşması imzaladığını, Vestel’in iç pazarda JVC ile başlayan çoklu marka stratejisinin Whirlpool ile önemli bir dönemece girdiğine dikkat çekti.

Elektrolüks gibi başka büyük markalarla da işbirliği için çalışmalar yaptıklarını anlatan Yüngül, beyaz eşyada hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli bir ivme yakalamayı hedeflediklerini belirterek, “Büyüme hedeflerimizi üç ana temel üzerine kurduk. Dünya pazarında elektronikte flat panel TV’nin payı artıyor. Doğal olarak biz de elektronikte flat panel TV üretiminin payını artıracağız. Beyaz eşya operasyonumuz ise Avrupa pazarındaki büyümeye paralel olarak artarak devam edecek” diye konuştu.

Yüngül, gelecek yıllarda farklı bölgelerdeki ve ülkelerdeki yayılımın da Vestel’in gelişmesi ve büyümesi için önemli bir kaynağı olacağını vurgulayarak, bu noktadaki hedeflerinin ilk etapta Rusya ve BDT ülkeleri, ardından da Orta Doğu ve Asya olarak belirlendiğini bildirdi.

Ayrıca, Türkiye’nin ilk ve tek dizistü bilgisayar üretim üssünün Vestel Dijital olduğuna işaret eden Yüngül, Vestel Dijital’in aynı zamanda Avrupa’nın da tek dizüstü bilgisayar üretim merkezi olduğunu dile getirdi.Yüngül, Türk mühendisleri tarafından Intel işbirliğiyle geliştirilen ilk dizüstü bilgisayarların üretimine bu yıl başlandığını ve seri üretim aşamasına gelindiğini kaydetti.

Ömer Yüngül, üç yıl önce Rusya’da 80 milyon dolarlık yatırım yaparak ilk TV fabrikasını kurduklarını, ancak bu fabrikanın çıkan yangın sonucu tamamen yandığını hatırlatarak, yanan fabrikanın yerine yenisinin yapılacağını ve bunun

için 20 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini söyledi.Yüngül, fabrikanın en az 4 ay içinde faaliyete başlayacağını bildirdi. Yüngül, burada bulunan çamaşır ve buzdolabı fabrikalarının kapasitelerinin de yıl sonuna kadar 500’er bin adede çıkarılmasının hedeflendiğini kaydederek, 2006 yılı için Rusya’daki ciro hedeflerinin 150 milyon dolar olduğunu söyledi.

Yüngül, “Hedefimiz 3 yıl içinde Vestel markalı ürünlerin, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve Kıbrıs gibi Türkiye’nin saat dilimindeki tüm ülkelerde önemli pazar payları elde etmesi” şeklinde konuştu. Yüngül, burada bulunan çamaşır ve buzdolabı fabrikalarının kapasitelerinin de yıl sonuna kadar 500’er bin adede çıkarılmasının hedeflendiğini kaydederek, 2006 yılı için Rusya’daki ciro hedeflerinin

150 milyon dolar olduğunu söyledi.

Yüngül, alternatif enerjide 2005 yılında çalışmalarına başlanan yakıt pili konusunun yanı sıra, 2006 yılının sonunda yeni projelere imza atmak üzere çalışmalara başlayacaklarını da sözlerine ekleyerek, ”Yakıt pilini bu sene sonunda pazara sunacak hale geleceğiz” dedi.

AŞIRI DEĞERLİ TL SAYESİNDE VERİMLİLİK ÖNEM KAZANDI

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Yüngül, aşırı değerli Türk Lirası’nın karlılığı etkileyip etkilemediği yönündeki bir soru üzerine, dünyadaki tüm büyük firmaların bu dönemde zarar ettiklerini ifade ederek, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen dünyada üç tane kar ede kuruluş varsa birisi biz olacağız” diye konuştu. Yüngül, uzun yıllardır iş dünyası içinde bulunan biri olarak birçok kriz atlattıklarını dile getirerek, tecrübelendiklerini ifade etti. Yüngül, “Tecrübelerimiz bize bu dönemde büyük avantajlar sağladı” dedi.

Aşırı değerli TL sayesinde firmaların verimliliğe daha fazla önem verdiğine dikkat çeken Yüngül, Türk parasının bundan daha fazla değerleneceğini sanmadığını kaydetti.