Aşırı hız ve alkol ölüme götürdü

İzmir Valiliği, Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Güvenliğin en üst seviyede olacağı müzede, 178 bin 589 adet tarihi eserin sergilenmesi hedefleniyor.
10 milyon YTL’ye malolması planlanan müzenin 4 yıl içinde hayata geçirilmesi hedefleniyor. İzmir ve ilçelerinde toprak altından çıkarılan tarihi eserlerden yaklaşık 30 bini sergileniyor. Geriye kalan 150 bini ise depolarda gün yüzüne çıkmayı bekliyor.

Mega Müze ile bu eserlerin değerlendirilmesi amaçlanıyor. Dev müzenin kurulma sebeplerinden biri de yerli ve yabancı turistlere tek bir mekanda onlarca medeniyeti bir arada görme imkanı verilmek istenmesi. Bu sayede İzmir’in dünya genelinde tanınan bir mekan olması hedefleniyor.

Sadece İzmir’deki arkeoloji ve etnografya müzelerinde 61 bin 749 eser bulunuyor. Bu eserlerden 7 bin 68 adedi sergilenirken 54 bin 680 adedi depolarda bekletiliyor. Diğer 5 ilçedeki müzelerle birlikte bu sayı, 150 binleri buluyor.

Bütün eserlerin sergilenmesi için şehir merkezine yakın bir yerde dev mekan bulunması gerekiyor. Bunun için ilk etapta 8 kurum ve kuruluş biraraya gelerek yer tespiti yapacak. Yer tespitinden sonra tarihi eserler konumlarına göre sınıflandırılacak ve binalar için proje hazırlanacak.

Müzede, güvenlik sistemini en üst düzeyde tutulacak. Paris’in Louvre’unda, Londra’nın British Museum’unda, New York’un Metropol’ünde ve son olarakta Berlin Müzesi’nde Ege Bölgesi’nden çıkarılan tarihi eserlerin bulunması yüzünden güvenlik konusuna önem verilecek. Kamera ve bilgisayar sisteminin kurulacağı müze, modern dinlenme tesisleri ve kafeleriyle turistlere hizmet verecek.

İzmir’e gelen turistlerin gecelemeden tatil beldelerine gittiğini belirten İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, “Merkezi bir alanda kurulacak olan müze, ziyaretçilerin görmeden gitmeyecekleri bir turisttik çekicilik oluşturacak ve İzmir’in adıyla lanse edilerek ilimizin simgesi haline gelecek, İzmir’e yeni bir kimlik kazandıracak. İlimize turist kazandıracak olan bu proje İzmir’in sorunlarından biri olan gecelemeleri de arttıracaktır.” dedi.

Projenin tamamlanması halinde İzmir’in daha iyi tanıtılacağını aktaran Vali Köksal, müzenin yeni gelen eserlerle periyodik olarak değiştirileceğini ve depo kavramını ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Köksal. ayrıca küçük çapta müzelere gitmek yerine vatandaşların tek bir merkezdeki müzeye gitmek isteyeceğini ve böylelikle müze gelirlerinin de arttacağını kaydetti.

İzmir şehir merkezinde arkeoloji ve etnografya, ilçelerinde ise Efes, Ödemiş, Bergama, Tire ve Çeşme müzeleri bulunuyor.