Aşırı ilaç kullanımı migreni tetikliyor

Ülkemizde her 5 kadından birinde ve her 10 erkekten birinde görülen migren tipi baş ağrısı, aşırı ilaç kullanan kişide ağrıları geçirmek bir yana, daha da şiddetli ağrılara yol açabiliyor.

Baş ağrısı en yaygın karşılaşılan şikayetler arasında yer alıyor. Migren tipi baş ağrısı ile gerilim (sinirsel) tipi baş ağrısı ise en sık karşılaşılan sorunlar arasında kabul ediliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş konuyla ilgili önemli bilgi ler veriyor.

GÜNLÜK HAYATI ETKİLER
Migren atakları kişiye günlük hayatta büyük sıkıntılar yaşatıyor. Migrenli kişilerde zaman zaman 1-2 günlük baş ağrısı atakları olurken, ağrı sırasında ışıktan, sesten rahatsız oluyor ve mide bulantısı hissediyor. Migren ağrıları, sinirsel ağrılara göre daha şiddetli olup, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine de engel olabiliyor.
Ancak, günümüzde pek bilinmemesine karşın, aşırı ilaç kullanan migrenli kişilerde ağrıların her geçen gün müzminleştiğini söyleyen Prof.Dr, Mustafa Ertaş şu bilgileri veriyor ‘Türkiye’de ortalama her 100 kişiden 5’inin her gün başı ağrımaktadır. Bu kişilerin yüzde 80’inde baş ağrısının nedeni ise fazla ağrı kesici ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır. Hastalar önceleri bu ilaçlar kendilerini iyileştirdikleri için memnundurlar, fakat kaçınılmaz bir şekilde ağrılar sıklaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelinir. Sonuçta bu ilaçlar her gün çok sayıda alınır hale gelinir ve ardından bu ilaçlara bağlı başka sorunlar çıkar. Hastalar bu duruma ilacın neden olduğunu fark etmediklerinden, çaresizce ilaç tüketmeye devam ederler.

DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Mustafa Ertaş, migren hastalığının tedavisinde günümüzde oldukça başarılı bir noktaya gelindiğinin altını çizerek, bununla birlikte aşırı ilaç kullanmaya bağlı olarak sıklaşmış migrenin tedavisinde ise büyük güçlük yaşandığını önemle hatırlatıyor.
İlacın dozunun doktor tarafından belirlenmesi gerektiğini ve kişinin kendiliğinden ilacını azaltma gücüne sahip olamayacağını ifade eden Prof. Dr. Ertaş açıklamasına şöyle devam etti: Kişi ilacını almadığında şiddetli krizler kendisini beklemektedir. Oysa migrenli hastalar günümüzde bu konuda özelleşmiş merkezlerde baş ağrısı uzmanlarınca yönlendirilmektedirler. Bunun yanı sıra, hastanede kısa bir süre yatırılarak doktor gözetiminde tedavi edilen hastaların hemen hemen tümü günlük baş ağrılarından kurtulmaktadırlar.’