Aşırı ilgi çocuğu olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, annenin bebeğe karşı fazla koruyucu davranmasının gelecek yıllarda çocuğun ayrılma korkusu yaşamasına ve depresyona girmesine neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Bebeğin ilk 2 yılında anne veya bağlandığı kişiyi kaybetme korkusu gelişiyor. Nasıl anne bebeğini kucağına ilk aldığı andan itibaren bırakmak istemiyorsa, bebek de aynı şeyi hissediyor. Bebek ilk yılında anneden öğreniyor güvenmeyi ve anneden öğrendiği bu güven duygusu ileride kuracağı ilişkilerin temelini oluşturuyor. Ancak uzmanlar, güven duygusu oluştururken aşırıya kaçmamayı öneriyor. Çünkü, geleneksel Türk aile modelindeki “aşırı koruyucu ve kollayıcı tutum” un güven duygusundan ziyade, gelecek yıllarda çocukların “ayrılma korkusu” yaşamasına neden olabiliyor.

NPİ İstanbul Hastanesi Uzman Çocuk Ergen Psikoloğu Hande Sinirlioğlu Ertaş , çocukluğun özellikle ilk 2 yılında anne veya çocuğun bağlandığı kişi ile birlikteliğinin çok önemli olduğunu belirterek, çocuğun gelişiminde anneyi kaybetme korkusunun bu yıllarda doğal olarak oluştuğunu söyledi. Ertaş, okul çağına gelmiş çocuklarda yapılan bir araştırmada, anne babanın çocuk yetiştirme sırasında 5 ayrı tutum izlendiğinin belirlendiğini söyledi. Ertaş, bu tutumları şöyle sıraladı: “Aşırı baskıya dayanan otoriter; aşırı serbestliğe dayanan çocuk-merkezli; dengesiz, tutarsız ve sorumsuz; aşırı koruyucu ve kollayıcı; sevgiye dayalı, güven verici, hoşgörülü tutumlar.”

“Aşırı koruyucu ve kollayıcı tutum” da ebeveynin, çocuklarını sevgi ve şefkatle örülü bir altın kafeste yetiştirdiğini ifade eden Hande Ertaş, “Bu anneler çocuğa sevgi verdiklerini, onu koruduklarını sanırlar; gerçekte çocuğu kendilerine bağımlı hale getirdiklerini fark edemezler” dedi. Bu çocuklarda bu durumun olumsuz etkilerinin genellikle okul çağında belirginleştiğini anlatan Ertaş, “Okulun ilk günlerinde annelerinin eteğine yapışıp bırakmayan, onlarla aynı sırada oturmakta ısrar eden çocuk örnekleri görürsünüz. Bunlar annelerine bağımlı hale gelmiş, annelerinden ayrılma kaygısı yaşayan çocuklardır” diye konuştu. Ertaş, bu korkuyu yaşayan çocukların, uyku zamanı zorlandıklarını, anne babalarından ayrı uyumak istemediklerini, gece onların başına gelebilecek kötü şeylerle ilgili kâbus görebileceklerini, ayrılacakları zaman karın ağrısı, baş ağrısı gibi belirtileri gösterebildiklerini ifade etti. Ayrılma korkusunun çocuk ve genç ergenlerde yüzde 4 oranında görüldüğüne dikkati çeken Ertaş, 11-14 yaşlarında bu çocuklarda depresyon belirtileri dahi görülebileceğini ifade etti.