Aşırı sıcaklar geri geliyor sıcaklıklar 2-4 derece artacak

Hafta başından itibaren 4 derece artacak olan sıcaklar yurdun büyük bölümüne etkisi altına alacak.

Hava sıcaklığının, hafta sonu güney ve iç kesimlerde, hafta başından itibaren de güney, iç ve batı kesimlerde 2-4 derece daha artması bekleniyor.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sıcak havanın yurdun büyük bölümünde etkisini sürdürdüğünü ve hava sıcaklığının güney, iç ve batı bölgelerde, temmuz ayı ortalamalarının 6-8 derece üzerinde seyrettiğini belirtti.
Sıcaklık değerleri Marmara Bölgesi’nde 34-36, Ege Bölgesi’nde 38-41, Akdeniz Bölgesi’nde 38-40, İç Anadolu Bölgesi’nde 33-35 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 36-39 derece olarak gerçekleşti.
Meteoroloji açıklamasında, “Hava sıcaklığının hafta sonu güney ve iç kesimlerde, hafta başından itibaren ise güney, iç ve batı kesimlerinde 2-4 derece daha artması bekleniyor. Bu nedenle hafta ortasına kadar sıcaklık değerleri, Marmara Bölgesi’nde 36-39, Ege Bölgesi’nde 41-43, Akdeniz Bölgesi’nde 38-40, İç Anadolu Bölgesi’nde 36-38 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 40-41 derece olarak tahmin ediliyor” denildi.
Yurt genelinde, doğu bölgelerde görülecek kısa süreli lokal sağanak yağışlar dışında yağış beklenmiyor.
Mevcut meteorolojik koşullar (yüksek sıcaklık ve düşük nem oranları), orman alanlarında ciddi boyutta risk oluşturduğu için vatandaşlar ve ilgililerden dikkatli olmaları istendi.