Aşırı sıcaklar yüksek tansiyonu tetikliyor

Hipertansiyonun, kan basıncının sağlık açısından sakıncalı olan değerlere yükselmesi anlamına geldiğini belirten kardiyoloji uzmanı Dr. Cem Heper, aşırı sıcakların ve ani sıcaklık yükselişlerinin yüksek tansiyon hastaları için risk oluşturduğunu ifade ett

Vücut savunması için sağlıklı bir dolaşım sisteminin son derece önemli olduğunu vurgulayan Dr. Heper, yüksek tansiyonun baş ağrısı (genellikle ensede), baş dönmesi, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi şikâyetlere yol açtığını kaydetti.

“Nem oranının yüzde 50’den az olduğu ortamlarda 21-29 derece arasındaki hava sıcaklıkları sağlığımız için idealdir.” diyen Heper, bu değerlerden daha yüksek sıcaklıklarda çeşitli rahatsızlıklar oluşabildiğini söyledi. Havanın kuru olması halinde terin hızla buharlaşmasının vücuttaki sıcaklığın düşmesini sağladığını ve olumlu bir faktör olduğunu belirten Dr. Heper, nemli ortamlarda ise terin buharlaşarak vücuttan ısıyla birlikte uzaklaşamadığını, bunun da tehlikeyi artırdığını kaydetti. Heper, “Özellikle ani ısı değişiklikleri çok daha tehlikeli olur. Çünkü vücudumuz en fazla yüzde bir buçukluk bir ısı artışına tahammül edebilir. Özellikle klimalı serin ortamlardan çıkıp aniden aşırı sıcakla karşılaşanlarda veya sıcak ve aşırı nemli ortamlarda bulunmak zorunda kalanlarda tehlike daha fazladır. Aşırı yorgunluk, alkol alımı, terlemeyi önleyici deodorantların kullanılması ve su kısıtlaması da sıcaklık artışlarına uyumu bozar ve rahatsızlıklara sebep olabilir.” diye konuştu. Dr. Heper ayrıca, “Hasta, hamile ve bebeklerin sıcak havalarda serin yerlerde istirahat etmesi yararlıdır.” dedi.

Yüksek tansiyonlular nelere dikkat etmeli?

Vücuttan su ve tuz kaybının yaşandığı aşırı sıcak havalarda, bir de su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananlar dikkatli olmalı. Bu gruptan ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmesi gerekiyor. “Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki ani düşmeler” sıvı kaybının fazla olduğunu gösteren önemli bulgular.

Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve âni sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, sıcağa uyumu olumsuz etkileyeceği için yarar yerine zarar getirebilir.

Asabi kaynaklı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği tepkiler çok farklı olabilir. Âni tansiyon düşmeleri gibi, âni tansiyon fırlamaları da olabilir. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyüktür.

Doktor gözetimi dışında bilinçsizce kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var.

Fatih Karakılıç