Aşırı soğuklar tarım ürünlerini etkiledi

Manisa'da 24 Ocak'ta başlayıp iki gün devam eden kar yağışı ve ardından devam eden aşırı soğuk, tarım üretimini olumsuz etkiledi.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, don riskinin devam ettiğini belirterek, erken uyarı sistemi meteoroloji kayıtlarına göre merkezde en düşük sıcaklığın eksi 6-7 derece olduğunu, bunun bazı bitkileri olumsuz etkileyebileceğini kaydediyor.

Manisa Tarım İl Müdürü Ömer Çelik, son günlerde görülen düşük sıcaklıklar ve don olaylarının tarıma etkilerini değerlendirdi. Zeytin ağaçlarının eksi 7 derecede zarar gördüğünü belirten Çelik, “Bu zarar, yıllık sürgünlerden başlayarak gövde ve köklere kadar iniyor. Soğuktan etkilenme oranı arazinin topoğrafik durumuna, uygulanan kültürem işlemlere ve soğuk havanın kalış süresine göre değişir” dedi.

Önlemler hakkında da bilgi veren Çelik, “Bitkilerin soğuğa dayanıklılığı, dengeli beslenmeyle sağlanabilir. Tek taraflı azotlu gübreleme ve geç dönemde yapılan sulanalar, soğuğa dayanımı azaltır. Fosforlu ve potasyumlu gübrelerin dengeli verilmesi de fayda sağlar” şeklinde konuştu. Ömer Çelik, soğuktan etkilenen zeytinlerde, şiddetli soğuklar geçtikten hemen sonra bordo bulamacı uygulaması yapılması gerektiğini kaydetti. Bağlarda ise düşük sıcaklıklar ve kar yağışının soğuklama ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunduğuna değinen Tarım İl Müdürü Çelik şunları söyledi:

“Asmanın organları, dinlenme döneminde soğuklara karşı dayanıklıdır. Gözler eksi 12, dallar ve gövde eksi 16-20 dereceye dayanabilmektedir. Bu dereceler uygulanan kültürel işlemlere, asmanın yaşına ve terbiye sistemine, sıcaklığın düşme hızı ve süresine bağlı olarak değişir.”