Asiri tüketilen seker sagliga zararli

SAMSUN - Bayram ziyaretlerinde genellikle ikram edilen tatlilar ve sekerlerin fazla tüketilmesi, insan sagligina her türlü yönden etki ederek zarar veriyor.

Sekerin glikozdan meydana geldigini, vitamin, mineral ve protein bulundurmadigi için hiç yenmemesinin tavsiye edildigini belirten Samsun Devlet Hastanesi Halk Sagligi Uzmani Dr. Emin Dinççag ise yagli olan çikolatanin ve sindirimi zor olan hamur tatlilarinin fazla tüketilmesinin mide yanmasina, bulantiya, kusmaya ve ishale yol açabilecegini vurguluyor.

On bir ayin sultani Ramazan’in sona erip bayramin yaklastigi su günlerde çarsilarda bayram öncesi canlilik yasaniyor. Bayram denilince ilk akla gelen sey ise hiç süphesiz sekerlemeler oluyor.

Bayram öncesinde sekerleme satan dükkanlar müsteri akinina ugrarken, tüketilecek seker veya sekerli mamüller için uzmanlar uyarilarda bulundu. Özellikle çocuklar basta olmak üzere herkesin yenen her tatlidan, sekerden ve sekerli yiyecekten sonra mutlaka agzin temizlemesi ve dislerin firçalanmasi gerektigini vurgulayan dis hekimleri, dis çürümelerinin bayramlarda artis göstermesine dikkat çekiyor.

Çocuklarin fazla seker ve tatli tüketmesinin önlenmesini öneren Samsun Dis Hekimleri Odasi Baskani Abdullah Ilker, yenilecek her türlü sekerli gidanin dislere zararli oldugunu hatirlatti. Ilker, “Dis firçalama ortaminin olmadigi yerlerde çürügün önlenmesi için bir parça peynir yenilebilir. Peynir, agizdaki asitleri nötrlestirdigi için çürügün önüne geçer. Unutulmamalidir ki agiz ve dis sagligi yer seyden önemli. Onun için dislerimize ve agiz sagligimiza özellikle bayramlarda daha çok dikkat etmeliyiz.” diye konustu.

Bayramlarda yedigimiz çikolata ve sekerlerde, beyaz seker kullanildigina isaret eden Samsun Devlet Hastanesi Halk Sagligi Uzmani Dr. Emin Dinççag, sekerin insan sagligina zararlarinin büyük oldugunu anlatti.

Sekerin glikozdan meydana geldigini, vitamin, mineral ve protein bulundurmadigi için hiç yenmemesinin tavsiye edildigini kaydeden Dinççag, “Istah kesici olan seker, vitamin ve proteinin diger besinlerden yeterince alinmasini önler ve disleri çürüterek bünyeye zarar verir. Seker ölü bir besindir. Enerjisi yüksek fakat vitamin ve madensel tuzlardan yoksun. Çünkü pancardan çikan tatli özsu; önce kireçle, sonra da karbonik asitle islemden geçer. Bundan dolayi içindeki degerli mineraller sifirlanir. Beyaz seker, vücuda yabanci bir maddedir. Früktoz denen seker, meyvelerde nisasta biçimindedir. Oysa rafine edilmis seker dogrudan sakarozdur. Sakaroz, vücudun glikoza çevirdigi kan sekerine çok benzedigi için sindirilmesinde gerekli islemler yapilmaz. Vücut, sekerin böyle ilerlemesini engellemek için vitaminlerini, madenlerini ve asitlerini kullanmak zorunda kalir. ” dedi.

Bu nedenle beyaz seker ve mamulleri yerine meyve sekerinden yada rafine esmer sekerden faydalanmak daha dogrudur. Çabuk kilo aldirmasi ve seker hastaligi basta olmak üzere bazi hastaliklarda yasak olmasi sebebiyle sekerin yerini doldurabilecek, besin degeri olmayan “suni tatlandiricilar” bulunuyor. Bunlar seker gibi yaga dönüsüp sismanliga yol açmiyor.” seklinde konustu.

Sekerin bayramlarda tüketiminin asiri artmasinda yanlis beslenme dönemi oldugunu ve bunda misafirperverlik ve ikram konusundaki asiri israrlarin da büyük rolü oldugu dile getiren Dinççag, çikolatada sekerin yani sira yag bulundugu için, özellikle kolesterol ve diger kan yaglari yüksek kisiler için oldukça zararli hatirlatti.

Dinççag, sözlerini söyle noktaladi. “Bayramda kendinizi tutmayi bilin. Vücuda bos enerji veren çikolata ve tatlilardan fazla yemeyin. Yagli olan çikolatanin ve sindirimi zor olan hamur tatlilarinin fazla tüketilmesi, mide yanmasi, bulanti, kusma ve ishale yol açiyor. Asiri tatli gidalar tüketilmesi, ani seker yükselmesine neden olabilecegi gibi ani seker düsmesine de yol açabilir.” seklinde konustu.

‘SEKERIN AMBALAJINA DIKKAT’

Samsun Il Saglik Müdürlügü uzmanlari, ambalaji yirtik sekerlerin gida zehirlenmesine yol açabilecegi bildirdi.

Bayram sekeri alinirken ambalajin saglamligina ve son kullanma tarihine dikkat edilmesini isteyen uzmanlar, özellikle jelatinle kapli kakaolu sekerlerin uygun kosullarda saklanmamasi ve ambalajlarinin yirtilmasi durumunda daha çok zehirlenme riski tasidiginin altini çizdi.

Yetkililer ayrica, seker alirken tarihi geçmis, süpheli ürünleri, ambalajinda ürün bilgisi içermeyen, üzerinde ürün bilgisi olmayan, iyi sartlarda saklanmamis ve açikta satilan seker ve tatlilari almamalari konusunda vatandaslari uyardi.