Asker-halk kol kola Goman Dağı’na zafer yürüyüşü yaptı

Şemdinli'de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, geçtiğimiz yıl dev operasyonların yapıldığı Goman Dağı'na tırmanışla kutlandı.

Şemdinli’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, geçtiğimiz yıl dev operasyonların yapıldığı Goman Dağı’na tırmanışla kutlandı.

Askerlerin sivil şekilde vatandaşlarla kol kola 1,5 saat süren Goman Dağı yürüyüşünde ‘Vatan sana canım feda’ gibi sloganlar atıldı. Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem, “Dünyada her tarafta savaş varken bizim bu huzurlu ortamımız bizi mutlu ediyor. İnşallah Şemdinli’yi daha güzel günler bekliyor.” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında bugün kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü daha bir yıl öncesine kadar dev operasyonlara ve çatışmalara sahne olan Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde de kutlandı. Sabahın erken saatlerinde Jandarma İlçe Komutanlığı önünde yapılacak tören için güvenlik önlemleri alındı. Askerlerin dedektör tarayıcısı ve mayın arama köpeğiyle tarama yapıldı. Okunan İstiklal Marşı’nın ardından Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem ve 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, Atatürk anıtının önüne çelenk bıraktı. Çelengin ardından Kaymakamlık bahçesinde kokteyl verildi. Kokteyle ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

CUMA NAMAZINDAN SONRA GOMAN DAĞI TIRMANIŞI

Cuma namazından sonra aralarında Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem, 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, sivil ve resmi kıyafetli asker ve polisler, vatandaşlar ile gençlerin de bulunduğu 500 kişi kişi, 34. Hudut Tugay Komutanlığı’ndaki tören alanında bir araya geldi. Tugay’daki törende Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in kutlama mesajı okunduktan sonra, vatandaşlara askeri araçlar tanıtıldı. Tugay Komutanı 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel çocuklara futbol hediye etti. Askerlerden oluşan ‘Moral Grubu’ tarafından askerler üzerine yazılan türküleri okumaları duygulandırdı. Tugay’da çekilen hatıra fotoğrafları ardından kalabalık ellerindeki dev Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti.

Yürüyüş esnasında sık sık ‘Vatan sana canım feda’, ‘Her Türk asker doğar’ sloganlarının atıldığı yürüyüşte askeri bir araçtan da Mehter Marşı çalındı. Yaklaşık 1,5 saat süren yürüyüş sırasında zaman zaman mola verilirken, zirveye çıkanlar uzun süre Şemdinli’yi izledi. Zirvede açıklama yapan Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem, Goman Dağı’nın geçmişte sıkıntılı olduğunu ve bu gün bu zafer yürüyüşünü gerçekleştirdiklerini söyledi. Vatandaşların 20 yıldır dağlara çıkamadığını belirten Erdem, “Bugün biz bu barış ortamında bu dağlara vatandaşlarımız, askerlerimiz memurlarımızla birlikte çıktık. İnşallah bu güzellik böyle devam eder. Hava sıcak olmasına rağmen vatandaşlarımız bizimleydi. Dünyada her tarafta savaş varken bizim bu huzurlu ortamımız bizi mutlu ediyor. İnşallah Şemdinli’yi daha güzel günler bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Asker ve vatandaşlar kısa bir süre dinlendikten ve fotoğraf çektirdikten sonra inişe geçti.