Asker kızına: Baban ‘Ergenekoncu’ mu?

İş başvurusu yapan asker kızına 'Baban Ergenekoncu mu' sorusu soruldu. İş arayan asker çocukları dertli:

Ergenekon, Balyoz, Kafes, Poyrazköy gibi dava ve soruşturmaların, halen görevde bulunan askeri personel ve emeklilerini de kapsaması, iş arayan asker çocuklarını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı.

İş başvurusunda asker kızına şok soru: Babanız Ergenekoncu mu?

Özel bir şirkete iş başvurusunda bulunan, muvazzaf albayın üniversite mezunu kızına, “Babanızın adı, Ergenekon’a karıştı mı? Babanızın birlikte görev yaptığı subaylardan herhangi birinin adı, gündemde olan soruşturmalara karıştı mı” sorularıyla sarsıldı.

Bir vakıf üniversitesinin, “Matematik-bilgisayar” bölümünden mezun olan M.T., büyük bir şirkete özgeçmişini gönderdi. Şirketin insan kaynakları bölümü yetkilileriyle iki kez görüştü ve üçüncü görüşmeye çağrıldığında, bu kez babasıyla ilgili sorularla karşılaştı. M.T., üçüncü görüşmesinde yaşadıklarını Hürriyet’ten Saygı Öztürk’e şöyle anlattı:

Babamı sordular

“Babamla ilgili sorular yönelttiler. ‘Babanızın adı Ergenekon soruşturmasına karıştı mı?, Balyoz Harekat Planı hakkında ne düşünüyorsunuz?, Babanızın birlikte görev yaptığı ve yakın arkadaşı olan subaylardan herhangi birinin adı Ergenekon, Balyoz, Kafes, Poyrazköy gibi isimlerle anılan soruşturmalara karıştı mı? Babanız neden kurmay olamadı? Babanız kaç kez tayin oldu? Burada çalışıyor olsan baban işyerine gelir mi yoksa kapıda mı bekler?’ gibi sorular yöneltildi.

Şaka zannetim

“Babamla ilgili bu sorular karşısında çok şaşırdım. Önce şaka yaptıklarını zannettim. Ancak ciddi olduklarını görünce şok oldum. İyi niyetle, acaba görevim insanlarla teması gerektireceği, her tür insanla karşılaşacağım için sinirlenip sinirlenmeyeceğimi anlamak için mi bu soruları yönelttiler diye de düşündüm. Gerçekten çok üzgünüm.”

Başkalarına da soruluyor

Halen görevde olduğu için adının açıklanmasını istemeyen M.T.’nin babası albay ise diğer subay çocuklarının da benzer durumlarla karşılaştıklarını söyledi. Kızının iş görüşmesinden üzgün bir şekilde döndüğünü kaydeden albay, şunları söyledi:

Subay bastı derler

“İş başvurularına adres olarak ‘askeri lojman’ yazan çocuklara bu tür sorular yöneltildiğini duymuştum. Ancak bizim de başımıza gelince bu durumu açıklamayı da görev bildim. Askeri lojmanda oturmak neredeyse işe girmeye engel hale geldi. İnanın artık iş başvurularında adresini asker lojman olarak yazmayanlar var. Kızım durumu anlatınca o şirkete gidip konuşmak istedim. Ancak, bu gidişim ‘subay iş yerini bastı’ diye de yansıtılır endişesini duydum. Subay çocuklarına bu şekilde muamelede bulunanları şiddetle kınıyorum.”

VATAN