Askerden ürküten silah raporu

Genelkurmay Başkanlığı, küçük ve hafif silahlar konusunda çarpıcı tespitler yaptı.

Yılbaşı kutlamalarında bile can alan küçük silahlar, son on yılda 4 milyon kişinin ölümüne neden olurken, bunlardan yüzde 90’ının sivil olduğu kaydedildi. Değerlendirmede, küçük ve hafif silahların (KHS), uluslararası terörizmi ve bölgesel anlaşmazlıkları da artırdığı vurgulandı.

Son olarak Taksim’deki yılbaşı kutlamalarında Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Adem Doğan, bir magandanın silahından çıkan kurşunlara hedef olmuş, kaldırıldığı hastanede de Doğan’ın beyin ölümü gerçekleşmişti.

Ölenler kadın ve çocuklar

Artık günlük yaşamın içine, kutlamalara bile giren küçük ve hafif silahlar konusundaki değerlendirmelerini internet sitesi aracılığıyla kamuoyuyla paylaşan Genelkurmay Başkanlığı, bu silahların uluslararası ve ulusal boyutta insan güvenliğini tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak şu tespitler yapıldı:

“Küçük ve hafif silahların kolay elde edilebilmesi ve çatışma bölgeleri arasındaki serbest dolaşımı uluslararası terörizmi ve bölgesel anlaşmazlıkları artırmaktadır. Son on yılda yaklaşık olarak 4 milyon insanın KHS’lerin kullanıldığı çatışmalarda hayatını kaybettiği ve bu kayıplardan yüzde 90’ının sivil olduğu, bu kayıpların yüzde 80’ini ise kadın ve çocukların oluşturduğu bilinmektedir.”

3 milyar dolarlık pazar

Yaklaşık olarak 500 milyon KHS’nin yasa dışı yollarla ticaretinin yapıldığı kaydedilen raporda, şu tespitlerin altı çiziliyor:

“Yıllık ticaret hacmi 3 milyar ABD doları olarak tahmin edilen ve 95 ülkede 600’e yakın fabrikada üretilen küçük ve hafif silahlar, halen dünyanın çeşitli bölgelerinde devam eden çatışmalarda kullanılmakta ve milyonlarca silahın bir çoğu, bir çatışmadan diğerine el değiştirmektedir.”

AGİT, BM, GAİP gibi uluslararası platformlarda KHS’lerin yayılmasının önlenmesi konusundaki çalışmalara aktif olarak katılan Türkiye’nin, bir yıl içinde imha ettiği silah sayısı 9 bin 423 olarak açıklandı. Bu rakam yasa dışı yollarla ele geçirilen silahları kapsıyor.