Askeri casusluk davasının ilk duruşması bugün görülecek

Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında açılan davanın ilk duruşması bugün görülecek.

Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında açılan davanın ilk duruşması bugün görülecek.
    İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada 16’sı tutuklu 56 sanık yargılanıyor. Davanın ilk duruşması için tutuklu muvazzaf askerler Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.
    İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede aralarında emekli ve muvazzaf askerler ile TÜBİTAK görevlileri sanık olarak yer alıyor. Sanıkların isimleri şöyle: İbrahim Sezer, Tamer Zorlubaş, Zeki Mesten, Mehmet Seyfettin Alevcan, Yücel Çipli, Mehmet Emrah Küçükakça, Mehmet Emre Sezenler, Alper Eylem Ersoy, Merdan Metin, Yiğit Ali Adlığ, Burak Çetin, Deniz Mehmet Irak, Ali Haydar Eser, Erem Saltuk Baysal, Esin Tolga Uçar ve Necmi Yıldırım. Davanın tutuksuz sanıkları ise, mahkemenin yazdığı talimat kapsamında yaşadıkları bölgelerin adliyelerinde ifade verecekler.
    İddianamede emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Balyoz davası kapsamında tutuklanan Kurmay Albay Muharrem Nuri Alacalı, Tümamiral Fikret Güneş’in eşi Manolya Güneş’in de aralarında bulunduğu 68 müşteki yer alıyor.
    İddianamede bir numaralı sanık emekli Albay İbrahim Sezer’in, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması, kişisel verilerin kaydedilmesi, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirmek, fuhuşa teşvik etmek, devletin gizliliğine ilişkin belgeleri yok etmek, sahtecilik yapmak veya çalmak, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, gizli belgeleri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek, yasaklanan bilgileri temin etmek” suçlarından 60 yıl 8 ay ile 172 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
    Gözaltına alındığı sırada TÜBİTAK Daire Başkanı olan sanıklardan Yücel Çipli’nin de, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirmek, devletin gizliliğine ilişkin belgeleri yok etmek, sahtecilik yapmak veya çalmak, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, yasaklanan bilgileri temin etmek, gizli belgeleri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçlarından 31 ile 58 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.
    İddianamede, temin ettiği gizli belgeleri örgüt üyelerine verdiği iddia edilen sanıklardan Tuğamiral Şafak Yürekli’nin, 2 ile 6 yıl hapisle cezalandırılması talep edilirken, askeri okulda okuyan bazı öğrencilerin disiplin cezası almaması amacıyla örgütün talimatlarına uygun olarak aracı olduğu ve örgüt yöneticisi emekli Albay İbrahim Sezer’e elinde bulunan bazı ve bilgileri dijital ortama kaydedip ilettiği belirtilen sanık Tuğamiral Fahri Can Yıldırım’ın da 1 ile 3 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması öngörüldü.