Askeri iç güvenlikten çekme tezgâhi

ISTANBUL - Ajanlarin kiskirtmasiyla patlak veren olaylar, hainlerin emellerine hizmet etti. Bölücü teröristlerle mücadele, polisin üzerine yikiliyor

Sivil otoritenin yetkileri artirilsin” tavsiyeleri, hükümet tarafindan uygulanma asamasina getirildi. Ilk adim olarak da Emniyet Genel Müdürlügü, Dogu ve Güneydogu’da bulunan 4 il’de Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü kuracak.

Asker pasifize edilliyor

BÖYLECE hükümetçe MGK toplantisina getirilen ancak “Türkiye’nin özel kosullari nedeniyle askerin iç güvenlikteki rolünün ihmal edilmesi mümkün degildir” gerekçesiyle komutanlar tarafindan siddetle reddedilen tez, AB sartlarina uydurularak TSK pasifize edilmek isteniyor.

AB’nin dedigi oldu

MGK’da reddedilen ‘asker iç güvenlikten çekilsin’ önerisi, Dogu ve Güneydogu’da 4 sehire kurulacak Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü ile hayata geçiriliyor.

Avrupa Birligi’nin açikladigi hemen hemen tüm raporlarda yerini bulan ‘Türk askeri Iç güvenlikten çekilsin veya askeri olarak Genelkurmay Baskanligi’na, idari olarak Içisleri Bakanligi’na bagli olan Jandarma Genel Komutanligi üzerindeki sivil otorite arttirilsin’ ifadesi yavas yavas hayata geçiriliyor. Emniyet Genel Müdürlügü, Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 4 ile Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü kurmaya hazirlaniyor.

4 ILE ÇEVIK KUVVET

Emniyet Genel Müdürlügü yetkililerinden alinan bilgiye göre, Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 11 ilin Valisi’nden Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü kurulmasi yolunda gelen talepleri inceleyen Emniyet Genel Müdürlügü, son günlerde yasanan olaylari dikkate alarak, aralarinda Hakkari’nin de bulundugu 4 ilin talebine olumlu bakiyor.

GÜNDEME GELMISTI

Türkiye genelinde halen 33 ilde Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü bulundugunu kaydeden Emniyet yetkilileri, 11 ilde daha Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü kurulmasi yolunda daha önceden talep geldigini, ancak Güneydogu’da son günlerde artan olaylar sonrasinda Hakkari, Tunceli, Siirt ve Bingöl illerinin taleplerini olumlu karsiladiklarini kaydetti.

Bölgedeki olaylarla ilgili son 2 yillik verileri inceleyen Emniyet Genel Müdürlügü, bölgede konuslandirilacak olan Çevik Kuvvet Sube Müdürlükleri’ne bagli personel sayisini ise bu verilere dayanarak belirleyecek. Son olaylar da göz önünde bulundurularak, Hakkari’de 80 ila 100 kisi arasinda bir kuvvetin konuslandirilmasi planlaniyor.

Askerin iç güvenlik hizmetlerinden çekilmesi gerektigi daha önceden de gündeme gelmisti. Geçtigimiz Haziran ayinda gerçeklestirilen ve Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin sekillendirildigi Milli Güvenlik Kurulu toplantisinda Hükümet üyeleri tarafindan dillendirilen “Türkiye’deki asker ‘AB standartlari çerçevesinde çizilecek yeni pozisyon ile iç güvenlikten uzaklastirilip, dis güvenligin saglanmasinda görev almali” istegi askeri kanat tarafindan tepkiyle karsilanmisti.

ASKERDEN SERT YANIT

AKP Hükümeti ile Genelkurmay Baskanligi arasinda gerginlige neden olan istege askeri kanadin cevabi ise “Türkiye’nin özel durumundan kaynaklanan kosullar nedeniyle askerin iç güvenlikteki rolünün ihmal edilmesi mümkün degildir” olmustu.