Askerî müzede ‘türbanlı tablo’ yasağına tepki

Resim sanatına öncülük eden askerler, cami önünde türbanlı kadın figürlerinin yer aldığı tablolara sergi yasağı getirdi.

Eleştirmenler ise sanatta bu tür bir ayırıma karşı çıkıyor. Ressam Mehmet Güleryüz, Türk resminin önde gelen isimlerinden Osman Hamdi Bey’in tablolarında feraceli kadın figürlerine yer verildiğine dikkat çekerek, “Şimdi onu da mı yayınlamayacaklar¿” diye soruyor. Eleştirmen Beral Madra ise sanat üretiminin böyle bir ayırımı kabul edemeyeceğini belirterek, ‘yaşayan ressam’, ‘ölü ressam’ ayrımının komik olduğunu söylüyor.

Tempo dergisi bu haftaki sayısında “8. Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi” münasebetiyle Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanı Halli İbrahim Çiçeksiz’in görüşlerini yansıtan “Askerler de sanattan anlar” başlıklı bir haber yayınladı. Haberi ilginç kılan söz konusu müzede sergilenecek sanat eserleri için ortaya atılan kriterler oldu. Müzede sergilenecek eserlerin seçici kurulunda da yer alan Çiçeksiz, müzelerine çok resim geldiğini ancak hepsinin Türkiye Cumhuriyeti’ne uygun resimler olmadığını söylüyor. Çiçeksiz, neyin uygun olmadığını ise şöyle anlatıyor: “Cumhuriyet ilkelerine aykırı. Bir tanesi camilerin önünde türbanlı, çarşaflı bir sürü insan çizmiş. Olmaz. Biri Atatürk yapmış; ama Atatürk’le alakası yok.” Sergide 133 general, amiral, subay ve astsubayın 330 adet tablosu yer alıyor.

Farklı resimlerin sergisine hiç izin vermezler

Sanat eleştirmeni Beral Madra ise “Bir kere asker ressamlar Kenan Evren meselesini temizlesinler. Hem bir darbeci hem de ressam olarak karşımıza çıkıyor. Burada çarşaflı kadın resmi sergilenmiyor; ama çok radikal bir performansın da orada yeri yok. Mesela feminist bir performans veya Türkiye’de eşcinsel bir yaratıcılık var. Kimlikler meselesi var. Orası resmî bir alan. Onun içinde bazı sanat yapıtları sergilenir bazıları sergilenemez diye daha baştan sınırlar çiziliyor. Bugünkü sanat üretimi ise böyle bir ayrımı kabul etmiyor.” diyor.