Askeri operasyonları protesto ettiler

Doğuda gerçekleştirilen askeri operasyonlar protesto edildi.

Kendilerine ‘Barış ev Demokratik Çözüm Platformu’ adını veren bir grup adına yapılan açıklamada, çatışmasız ortamda halkların kardeşliğinin tesisi için gereken sorumluluğun taşınması gerektiği kaydedildi.

Bazı siyasi parti, dernek ve sendikalardan oluşan grup üyeleri Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 200 kişilik grup sloganlar ve ‘Baskı ve operasyonlara karşı çözüm için ortak mücadeleye’ yazılı pankart eşliğinde yürüyüş yaptı. İstiklal Caddesi’nden Taksim’e kadar yürüyen grup burada basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklamayı okuyan Mehmet Kesim, bahar aylarının gelmesiyle birlikte sınır bölgelerine askeri yığınak yapılmaya başlandığını söyledi. Mart ayından itibaren havan ve top atışlarıyla sınır ötesinin bombalandığını ifade eden Kesim, bütün bunların sınır ötesine karadan ve havadan başlatılacak büyük bir operasyonun habercisi gibi gözüktüğünü kaydetti.

Daha önce denenen yöntemin yeniden devreye sokulmak istendiğini savunan Kesim, bu gelişmelerin Türk, Kürt ve diğer milliyetlerden yüzlerce gencin ölümüne neden olduğunu söyledi.

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı da kınayan Kesim, bu saldırıların sorumlusu olarak hükümeti gösterdi. Kürt sorunun çözümü için Kürt hareketinin örgütlü muhataplarıyla diyaloga geçilmesi gerektiğini ileri süren Kesim, halkların kardeşliği için gereken sorumluluğun taşınması gerektiğini belirtti.

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup olaysız dağıldı.