Askerin polise kurduğu bombalı tezgah

Erzincan'daki Ergenekon iddianamesinin ek klasörleri, Emniyet'e kurulan tuzağı ortaya çıkardı.

Delillere göre, göle atılan 13 el bombasının yanına ‘Emniyet’ ibareli yazı bırakıldı.

Jandarma, bunu gerekçe gösterip polisin aramadan çekilmesini istedi. Ancak gerçek kısa sürede anlaşıldı. Bombalar, Şemdinli’de kullanılanlarla aynı kafiledendi. Bir köy muhtarının savcıya verdiği ifade ise olayın vahametini gözler önüne serdi: “Jandarma, bombaları polisin bıraktığını söylemem için bana baskı yaptı.”

Ergenekon’un Erzincan’daki vahim planları, iddianamenin ek klasörlerine giren önemli delillerle deşifre ediliyor. Bunlar arasında Emniyet’e kurulan tuzağın belgeleri de var. Ekim 2009’da Erzincan Çatalarmut köyü baraj gölünde çıkan mühimmatla ilgili bir fotoğraf dikkat çekici. Mühimmatın yanında bulunan 2 adet kartonda, ‘Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara-Turkey’ yazıyor. Ek klasörlerdeki bilgilere göre, Jandarma bu yazıyı gerekçe göstererek Emniyet’in aramalardan çekilmesini istiyor. Erzurum Başsavcılığı’na gönderilen dilekçede mühimmatla ilgili görevi Jandarma’nın yürütmek istediği anlaşılıyor. Ancak, yapılan incelemede, bombaların daha önce 30 ayrı olayda ele geçenlerle aynı kafileden olduğu anlaşılıyor. Şemdinli de bu olaylar arasında yer alıyor.

Ek klasörlere giren delillere göre, söz konusu mühimmatın listesi, bombalar bulunmadan 17 gün önce sanık Üsteğmen Ersin Ergut’un bilgisayarına kaydedilmiş. Bombaların Ergenekon’a ait olduğunu belgeleyen bu durum, sanık ifadeleriyle de teyit edildi. Saztepe köyü muhtarının savcıya verdiği ifade ise şöyle: “Jandarma, gölde bulunan mühimmatla ilgili ’emniyet koydu’ şeklinde ifade vermem için bana baskı uyguladı.”

Erzincan Çatalarmut Baraj Gölü’nde 27 Ekim 2009’da bulunan 13 adet el bombası ile 350 civarında merminin polise komplo kurmak için yerleştirildiği tespit edilmişti. Mühimmatın bulunduğu bölgeye atılan kutuların üzerindeki ‘Emniyet Genel Müdürlüğü’ ibarelerinden yola çıkarak, bu olayı emniyetin planladığını ve bu mühimmatı buraya emniyetin koyduğu söylenecekti. Yine iddianameye göre, tutuklu Üsteğmen Ersin Ergut’un bilgisayarında, polise komplo kurmak için Çatalarmut Baraj Gölü’ne atılan mühimmatın listesi bulunmuştu.

Çatalarmut Barajı’nda bulunan bombaların daha önce 30 ayrı olayda ele geçirilen bombalarla aynı seri ve kafile numarasına sahip olduğu da belirlendi. İrtibatlı olaylar arasında bir polis cinayeti, polis karakoluna yapılan saldırı, PKK’da bulunan mühimmat ve Şemdinli olayı dikkat çekiyor.

Polisten bomba istemiş

Ek klasörlerde yer alan belgeye göre Oğuz, İlhan Cihaner’in, kendisini İl Jandarma Komutanı’nın odasına çağırarak şu teklifte bulunduğunu belirtiyor: “İliç Savcısı Bayram Bozkurt ve Erzurum Savcısı Osman Şanal hakkında 2 gizli muhbir dinledim, bu savcılar tanıklardan para karşılığı mühimmat istemişler. İliç savcısına suçüstü yapmak için el bombası gerekiyor. Müdürüm bana 3-5 tane el bombası getirir misin?” Oğuz, bu talebi “Başsavcım, emniyette bu tür işler için kullanılabilecek el bombası bulunmaz, alay komutanında vardır, ondan isteyin.” diyerek reddettiğini kaydediyor.

ZAMAN