Askerlerin fişleme yapması Sakarya’da kınandı

Sakarya'da düzenlenen gösteride askerin sivilleri fişlemesine tepki gösterildi. Sakarya Başörtüsü Platformu tarafından Adapazarı Kültür Merkezi önünde düzenlenen gösteri ile fişleme kınandı.

Alpay, kendi valisini, kaymakamını, hakimini, savcısını fişlenmekten korumayan bu ülkede devletin cuntacı, yasakcı zihniyetle halka ne verebileceklerini mirek ettiklerini söyledi.
Farklı görüş, kültür ve anlayışa sahip, hiç bir bilgi birikimi olmayan astsubay ve subayların tuttukları kaydın, yaptıkları fişlemelerin ne kadar doğru, ne kadar adeletli olabileceğinin tartışılır olduğunu vurgulayan Alpay “Bu askeri zevatın kendilerine garaz, maraz, husumet ve rekabet gibi duyguların karışmamış olduğunu kim iddia edebilir.” dedi.

Askerin vesayetiyle ilgili olarak ard arda çıkartılan ve bir türlü engellenemeyen bu baskıların, yasaklamaların, fişlemelerin ve şemdinli İdiianamelerinin yolsuzluk, hırsızlık ve arsızlıkları açıkca gösterdiğini vurgulayan Alpay, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sistem çürümüş ve kokuşmuşluğunu ancak baskı ve yasaklarla unuttarabileceğini, gizleyebileceğini zannediyor. Ülkenin sürekli ve arkası kesilmeyen bir korku-panik havası içerisinde olmasını istiyor. Aseker kendisini ülkenin devletin merkezine koyarak ülkenin tek ve rakipsiz hakimi ve sahibi olduğunu kanıksatmak istiyor. İşte bu değişmedikçe hiç bir şey değişmeyecektir. Bu zihniyet değişmedikçe demokratik, hukuk ve özgürlükler başlıklı tüm dengelerin hiçbiri yerine oturmayacaktır. Bir başçavuşun valileri fişleyebildiği bir ülkede değil, 20 yıl,yüzyirmi yıl terrale mücadele edilse hiç bir sonuç elde edilmez.”

Yapılması ve olması gereken sivil insiyatif ve sivil çözüm mekanizmalarının harekete geçirilmesi ve sağlıklı bir şekilde işletilmesi gerektiğini anlatan Alpay, “Bize düşen yapılan tüm baskı, işkence ve yasaklara rağmen kesin ve sürekli bir direniş sergilemektir. Bu yapılmadıkça bu fişlemelerin, yasakların sonu gelmeyecektir.” diye konuştu.

Eylemde ayrıca başörtüsü yasağı da kınandı.