Aşkın Asan: Kadınların önünde engellerin olduğu toplumda ilerleme olmaz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, kadının statüsünü güçlendirmek, önündeki engelleri kaldırmak istediklerini belirterek, "Kadınların önünde engellerin olduğu yerde toplumsal ilerleme olmaz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, kadının statüsünü güçlendirmek, önündeki engelleri kaldırmak istediklerini belirterek, “Kadınların önünde engellerin olduğu yerde toplumsal ilerleme olmaz.” dedi.

Sabancı Vakfı, ‘Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP)’ kapsamında hibe vereceği 9 projeyi açıkladı. Program kapsamındaki illerde bulunan 9 sivil toplum kuruluşu, kadınların insan haklarının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine yönelik projeleriyle Sabancı Vakfı Hibe Programı’ndan destek aldı. Projelerin açıklandığı Kayseri’deki basın toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska’nın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, bakanlık olarak her vatandaşın cinsiyet gözetmeksizin yaşam kalitesini yükseltmek istediklerini belirtti.

Türkiye’de bu konuda ulusal ve uluslararası düzeltmeler yapıldığını hatırlatan Asan, “Kadın haklarında taraf olmadığımız, imza koymadığımız anlaşma kalmadı. Kanunlar da gerekli düzenlemeler yapılarak, başarı sağlandı. TBMM’de anayasa değişikliği söz konusu. Burada da kadın erkek eşitliğine önemli vurgular yapılmaktadır. Hedefleri koyarken, kadınları güçlendirmezsek, kadının statüsünü güçlendirip, önündeki engelleri saldırmak istiyoruz. Kadınların önünde engellerin olduğu yerde toplumsal ilerleme olamaz. Bizi, gerek ulusal gerekse uluslararası sıralamada aşağıya çeken değerler arasında kadınların sorunları gelmektedir. O nedenle bu engelleri bir bir kaldırmalıyız. Bakanlık olarak yeni eğitim politikasının kız çocuklarının okullaşmasını nasıl etkileyeceğini yakından takip ediyoruz. Sağlık alanında anne ve bebek ölçümleri konusunda düşüşler yaşandı. Ekonomiye katılım alanında kadınlarla ilgili rakamlar yüzde 31.8’e yükseldi. Ancak, bu yükselme bile yeterli değil.” dedi.

“DEMOKRASİMİZİ, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İLE GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Toplantıda konuşan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ise kadın ve kız çocuklarının hakları konusunda atılması gereken daha çok adım olduğunu dile getirdi.

“Kız çocukları, en önemli insan hakkı olan eğitime devam etmelidir, bunu başarabilirsek, zaten birçok sorunu da çözmüş olacağız.” tespitinde bulunan Sabancı, “Kadın istihdamını da teşvik etmeliyiz, erken yaşta evlilikleri de önlemeliyiz. Kadınların eşit ve ortak olduğu bir toplumu birlikte oluşturmalıyız. Siyasette, ekonomide, eğitimde, toplumsal hayata katılımda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak tüm adımları atmalıyız. Ülkemizin ekonomik alanda kazandığı ivmeyi, toplumsal cinsiyet eşitliği ile destekleyerek, demokrasimizin gelişmesini de desteklemiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Güler Sabancı, Sabancı Vakfı’nın kadın haklarının geliştirilmesi hedefiyle uygulamaya koydukları Toplumsal Gelişme Hibe Programı ile BMOP kapsamındaki hibe programıyla bu yıl toplamda 18 sivil toplum kuruluşunun projesine hibe desteği vereceğini söyledi.

BMOP kapsamında Sabancı Üniversitesi tarafından toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bir sertifika programı da uyguladıklarını belirten Sabancı, “Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki duyarlılığın arttırılması ve sürdürülmesi için gençlerimizin okul çağlarında bu düşünceyi kazanması önemli…Gençlerimizi eğiten lise öğretmenlerine Mor Sertifika Programı kapsamında toplumsal cinsiyet eğitimleri veriyoruz. Şimdi bu öğretmenlerimiz toplumsal cinsiyet konusunda daha donanımlı olarak öğrencilerini yetiştirecekler.” dedi.

“DEMOKRASİLERDE HER VATANDAŞ EŞİT HAKLARA SAHİP OLMALI”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska ise konuşmasında, demokrasilerde her vatandaşın eşit haklara sahip olması gerektiğini fakat günümüzde birçok kadının hayatının anayasal haklar ve medeni kanun yerine sosyal ve kültürel geleneklerle şekillendiğini vurguladı.

Türkiye’de daha önce çeşitli Bakanlıklarla işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirten Dimovska, Sabancı Vakfı, Sabancı Üniversitesi ve bakanlıklar ortaklığıyla yürütülen ortak programın önemini şu sözlerle aktardı: “Cinsiyet eşitliği uluslararası ajandada da önemli bir yer tutmaktadır. Pozitif ayrımcılık düzenlemeleriyle, cinsiyet eşitliğinin uygulama alanları arttırılmalıdır. Yerel yönetimlerin bütçelerinde yapacakları düzenlemeler ile pozitif ayrımcılığın hayata geçmesi Türkiye’de bir ilk olacak. Bu program sayesinde, siyasi iradenin de gündeminde olan pozitif ayrımcılığı somut bir harekete dönüştürme imkanı bulacağız.”

“SABANCI VAKFI’NIN YENİ ORTAK PROGRAM İÇİN 3 YILLIK DESTEĞİ 2 MİLYON DOLAR OLACAK

Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı; Aydın, Çanakkale, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli ve Ordu olmak üzere 11 pilot ilde uygulanıyor. 2012 yılında başlayan Ortak Program, 2015 yılı sonuna kadar devam edecek. Sabancı Vakfı’nın yeni Ortak Program için 3 yıllık desteği 2 milyon dolar olacak.

Sabancı Vakfı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women), Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Belediyeler Birliği olmak üzere Türkiye’nin önde gelen kurumlarının işbirliğiyle yürütülen program, kadının toplumsal yaşam içindeki rolünü güçlendirmeyi, kadın hakları konusunda toplumsal bir bilinç yaratmayı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı hedefliyor.