Aşkın Davasını Eleştirenlere Soruşturma

Başsavcılık, Erdoğan'ın sözleri üzerine Aşkın davasını eleştirenler hakkında inceleme başlattı. Bunların arasında, TÜSİAD YİK Başkanı Koç, CHP lideri Baykal ve YÖK Başkanı Teziç de var.

Başsavcılık, Erdoğan’ın sözleri üzerine Aşkın davasını eleştirenler hakkında inceleme başlattı. Bunların arasında, TÜSİAD YİK Başkanı Koç, CHP lideri Baykal ve YÖK Başkanı Teziç de var.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, 2.5 aydır tutuklu yargılanan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’a yapılan muameleyi onaylamadığını açıklayan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç ve CHP’yle ilgili ‘Anayasal suç işlediler, bunun için devreye girilmesi lazım’ diyerek yaptığı suç duyurusu sonuç verdi. Ankara Başsavcılığı, Erdoğan’ın çıkışı üzerine Koç, CHP lideri Deniz Baykal ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç dahil benzeri açıklamalarda bulunan tüm kişiler hakkında ‘yargı görevini yapanları etkileme’ ve ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlarından inceleme başlattı.

Erdoğan, TÜSİAD toplantısında, Koç’un, “Rektör Aşkın’a yapılan muameleyi tasvip etmek mümkün değil” sözlerine önceki gün TOBB ziyaretinde tepki göstermişti. TÜSİAD ve CHP’nin Van’daki yargılama sürecine Anayasa’yı çiğneyerek müdahale ettiğini ileri süren Başbakan, “Anayasa’nın 138. maddesine göre suç işlenmiştir. Devreye girilmeli, yürütme olarak hatırlatıyoruz” demiş, ardından da bu sözlerinin açık bir suç duyurusu olduğunu söylemişti.

Başbakan’ın bu çıkışı, hızla adresini buldu. Ankara Başsavcılığı, temmuzdan bu yana tartışılan Aşkın davasıyla ilgili yapılan eleştirileri, dün sabah itibarıyla mercek altına aldı. Başsavcılık, soruşturmaya esas olmak üzere derhal inceleme başlattı.
Ankara Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, davayla ilgili yapılan tüm açıklamalar hakkında inceleme yapacaklarını söyledi. Bir savcı görevlendirdiğini belirten Boyrazoğlu, incelemenin, Aşkın’ın tahliyesini reddeden mahkeme kararını eleştiren YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç ve bazı açıklamaları nedeniyle CHP lideri Deniz Baykal’ı da kapsadığını ifade etti. Buna göre, tahliye isteminin reddi üzerine, “Yargı siyasallaştı, burada tiyatro oynanıyor” diyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ile Hasan Fehmi Güneş ve Mehmet Sevigen de savcılığın doğal muhatabı olabilecek.
Başsavcı, başlattıkları kapsamlı incelemenin yeni TCK’nın ‘yargı görevini yapanı etkileme’ başlıklı 277 ve ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçunu düzenleyen 288. maddesi çerçevesinde yürütüleceğini açıkladı. Başsavcılık, açıklamaların yargıyı etkileme kapsamına girmeyip eleştiri sınırları içinde kaldığı sonucuna ulaşırsa, takipsizlik kararı verebilecek.

Başsavcılığın, incelemesine esas aldığı TCK 277. madde 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, TCK 288. madde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Başsavcılığın soruşturmaya geçmesi halinde öncelikle Mustafa Koç etkilenecek. Koç, herhangi dokunulmazlığı olmadığı için doğrudan şüpheli, ardından sanık yapılabilecek.Ancak, aynı şey dokunulmazlığı olduğu için CHP lideri Baykal ve YÖK Başkanı Teziç’e yapılamayacak. Teziç hakkında soruşturma için, Milli Eğitim Bakanı’nın başkanlık ettiği YÖK Genel Kurulu üyelerinden oluşacak heyetin izni gerekecek.
Başlatılan incelemenin, söz konusu davayı eleştirenlerin yanı sıra, davayı ve tutuklamayı destekleyen, aralarında hükümet üyelerinin de bulunduğu AKP’liler başta olmak üzere, diğer kişileri kapsayıp kapsamayacağı ise sonra netleşecek.