Aslantepe Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin temeli atıldı

Çalışmaları yıllardır süren Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin temel atma töreni, büyük bir katılımla yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Erentalu-Alke firması tarafından, Aslantepe mevkisinde yapılacak ve 24 ayda tamamlanacak tesisin temel atma törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Futbol Federasyonu Başkan Vekili Affan Keçeci, genel sekreter Lütfi Arıboğan, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ile Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, camiadan çok sayıda kişi ve davetliler katıldı.

Toplam 52 bin seyirci kapasiteli stada sahip olacak kompleksin temel atımı için hazırlanan butonlara, TBMM Başkanı Köksal Toptan ile diğer davetliler birlikte basarken, havai fişekler atıldı, sarı ve kırmızı balonlar gökyüzüne bırakıldı.

Mimar Sinan’dan bu yana bir inşaat geleneği olarak kabul edildiği belirtilen, içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet yöneticilerinin adlarının bulunduğu liste, Galatasaray flamasına sarılı olarak, “Tarih tüpü” adı verilen tüpün içine konuldu ve inşaatın temeline atılacak ilk harca konulmak üzere Erentalu Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Eren Talu’ya teslim edildi.

TOKİ tarafından düzenlenen temel atma töreni, 500 davetli ile sınırlı tutulurken, hava koşulları nedeniyle tören alanında çadır hazırlandı ve tören bu bölümde gerçekleştirildi.

Bu arada, törenin yapıldığı podyumun arkasında ise “İstanbul’a Avrupalı stadyum” yazısının bulunduğu görüldü.

“BU STAT, İSTANBULUMUZ’A BÜYÜK GÜZELLİKLER KATACAK”

Temel atma töreninde konuşan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, “Bu güzel stat, 52 bin kişilik kapasitesiyle İstanbulumuz’a büyük güzellikler katacaktır. İstanbul, sportif tesisler açısından zenginleşecektir” dedi.

Başesgioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu törende olmayı istediğini belirterek, “Bu projeye önderlik eden Sayın Başbakanımız bizimle birlikte olmayı çok arzu etti, ama bütçe görüşmeleri nedeniyle buna imkan bulamadı. İnşallah açılışında Sayın Başbakanımızla birlikte olacağız. Bu süreçte Başbakanımızın himayesi ve önderliği kesintiye uğramaksızın devam edecektir. Başbakanımızın hayırlı olsun dileklerini iletmek istiyorum” diye konuştu.

Bu stadın, ileride talip olunacak uluslararası organizasyonlar için de önemli bir referans olacağını vurgulayan Başesgioğlu, şöyle devam etti:
“Biz sadece futbolda değil, voleybol ve basketbol gibi sporlarda da önemli şampiyonalara ev sahipliği yapmaya hazırız. Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru giderken, inşallah 2020 Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmak gibi büyük bir iddiamız var ve buna şimdiden hazırlanıyoruz.”

“MARKA OLMAK BİRÇOK FAKTÖRE BAĞLI”

Galatasaray Kulübü’nün kurucusu Ali Sami Yen’in, “İngilizler gibi toplu oynamalı, bir isme ve renge sahip olmalıyız” dediğini hatırlatan Başesgioğlu, şunları söyledi:
“Aslında rahmetli Ali Sami Yen bir markayı tarif ediyor. Evet, bugün Galatasaray bir markadır. Türk spor tarihinde ilkleri ve enleri en çok olan kulübümüzdür. Devlet üstün madalyası verilmiş, UEFA şampiyonluğu kazanmıştır. Galatasaray gibi, ülkemizde marka olan takımlarımız var. Ancak bu marka oluşumuzu küresel rekabette devam ettirmemiz lazım. Türkiye sınırları içindeki marka potansiyeli artık bize yetmiyor. Spor hem bir iş hem de oyundur. İstatistikler dünyadaki spor pazarının 100 milyar doları geçtiğini göstermektedir. Sadece Pekin Olimpiyatlarının ölçülebilen parasal değeri 10 milyar dolardır. Bilhassa İngiliz takımlarının yıllık geliri 1.5 milyar dolara ulaşmış, toplam taraftar sayısı 100 milyona ulaşmış takımlar var. Biz eğer küresel rekabette yarışacaksak, markamızın da küresel dinamiklerle örtüşmesi gerekiyor. Marka olmak birçok faktöre bağlı. Kurumsal yapınızla, bünyenizdeki yıldız futbolcularla, teknik adamlarınızla ve tesislerinizle… İşte bugün marka olmanın önemli unsurlarından birini, 52 bin kapasiteli Türkiye’nin çok güzide bir tesisine sahip olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“AKILCI BİR PROJE”

Başesgioğlu, bu projenin çok akılcı olduğunu ifade ederek, “Akılcı bir proje. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) teşkilatına ait, yani devlete ait olan bir stadyum, Toplu Konut İdaremize devrediliyor, takas ediliyor, bunun karşılığında GSGM’ye, neticesinde Galatasaray’a devrolacak 52 bin kişilik stada, GSGM sahip olacak. Ayrıca 142 trilyon lira civarında bir gelir de zaman içinde devlete, daha doğrusu Türk sporunun hizmetine verilecek. Bu akılcı projeyi yönetenleri, yönlendirenleri yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin spor konusunda büyük adımlar attığını kaydeden Başesgioğlu, “İstanbul başta olmak üzere Türkiye bir spor ülkesi oluyor. Kayseri’de, Antalya’da başarılı örnekleri var, Konya’da olacak, Bursa’da olacak. Rahmetli Özal ile başlayan tesisleşme çığ gibi büyüyor. Bu da sporumuza ve kulüplerimize yansıyor” dedi.

“KULÜPLERİMİZİ DERNEKLER YASASI İLE YÖNETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Devlet Bakanı Başesgioğlu, bütün bunlarla beraber sorunların da bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Kulüplerin mali probleminden, spora emek veren sporcularımızın sosyal güvenliklerine kadar önemli konularımız var. 2008 yılına bunlarla birlikte başlayacağız. Bunun ilk adımı Futbol Federasyonu’nun kuruluş ve görevlerine ilişkin kanundur. Bu kanunla diyoruz ki (Ey futbol ailesi, özerklik adına önünüzde ne engel varsa bunları kaldırdık, buyurun adil bir şekilde, objektif bir şekilde Türk futbolunu yönetin ve Türk futbolunu çıkabileceği en yüksek noktaya birlikte çıkarın). Bakanlığın bütün denetim adına olan yetkilerini kaldırarak size bu özerkliği sağlamış oluyoruz.

İkinci adımı kulüpler yasası ile birlikte atacağız. Artık kulüplerimizi dernekler yasası ile yönetmek mümkün değil. Mutlaka kulüplerimize güç verecek, kurumsallaştıracak bir kulüpler yasasını çıkarmamız lazım. Sponsorluk yasası önemli. Bunun dışında diğer önemli yasalarımız var. Bunları birlikte tartışıp Türkiye’de sporun gelişmesine katkıda bulunacağız.

Bu projeye en başından itibaren katkı veren bütün belediye başkanlarımızı, sayın valimizi, Galatasaray Kulübü Başkanı ve yönetimini, ilgili bakan arkadaşlarımı, GSGM’yi kutluyorum.”

“BİR İNSAN BİR İŞE İNANIRSA, SONUCUNDA HEDEFİNE ULAŞIR”

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Bir insan bir işe inanırsa, onunla yatıp onunla kalkarsa sonucunda hedefine ulaşır” diyerek, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın’ı, yeni stadın yapılması konusundaki çabaları nedeniyle kutladı.

Aslantepe Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin temel atma törenine katılan Adalet Bakanı Şahin, temel atma noktasına gelen süreci bizzat yaşadığı için açılışta bulunmayı bir görev bildiğini söyledi. Şahin, “Hangi zorluklardan geçerek bu noktaya geldiğinizi gördüğüm için, özellikle bir konuya ve hedefe kilitlenmiş, buna inanmış olan bir kişinin mücadelesine tanık olduğum için buradayım. Başkanımız Sayın Canaydın’ın bu konuda yapmış olduğu çalışmaları, yaşamış olduğu sıkıntıları bizzat yanında zaman zaman bulunarak gördüğüm için buradayım. Bir insan bir işe inanırsa, onunla yatıp kalkarsa sonucunda hedefine ulaşır. Sayın Başkanı tebrik ediyorum” dedi.

Projenin hayata geçmesinde birçok kamu kurum ve kuruluşunun destek olduğunu belirten Şahin, sürükleyici rolü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Galatasaray Kulübü’nün yürüttüğünü kaydederek, kendilerinin de başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, projeye destek verdiklerini söyledi.

Yapılacak tesisin sadece bir kulübe ait olmayacağını, Türk sporuna, Türk gençlerine hizmet için yapıldığını kaydeden Şahin, “Eğer futbolda, basketbolda, voleybolda son yıllarda dünya çapında sporcular yetiştirmiş ve başarılara imza atılıyorsa, bu modern tesisler sayesindedir. Yağmur yağdığında balçığa dönen zeminlerden modern zeminlere, tesislere ulaşmışsak, Türk sporunun başarısında bu tesislerin rollerini inkar edebilir miyiz… İnanıyorum ki bu tesis de Türk sporunun daha ileriye gitmesine destek verecektir” diye konuştu.

“HEM AVRUPA, HEM DÜNYA ŞAMPİYONASINI GERÇEKLEŞTİREBİLECEK NOKTADAYIZ”

Türkiye’nin Yunanistan ile birlikte Avrupa Futbol Şampiyonası Finallerine talip olduğu dönemi hatırlatan Şahin, şunları söyledi:

“Herhalde bu müracaatı o zamanki yöneticilerimiz, Türkiye’nin böyle bir organizasyonu, tesisleri itibarı ile tek başına yürütemeyeceği nedeniyle yaptı. Ama Türkiye öyle bir noktaya geldi, öyle bir noktaya gidiyor ki, hem Avrupa Şampiyonası, hem Dünya Şampiyonası’nı Türkiye’de başta İstanbul’da olmak üzere gerçekleştirebilecek noktadayız. Buraya doğru gidiyoruz.”

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın, “Biz bu projeyle derenin taşıyla derenin kuşunu vuruyoruz” şeklinde bir ifade kullandığını hatırlatan Şahin, “Erdoğan Bey hiçbir kuşu vurmayalım, ne kanaryayı vuralım, ne kartalı vuralım, hepsi bizimdir, hepsi bu ülkenin takımlarıdır. Tüm takımlarımız da tüm kulüplerimiz de tüm gençlerimiz de Türk sporunu en iyi şekilde temsil etmek ve tanıtımına katkı yapmak istiyor” dedi.

“Su akar Türkler bakar” deyişinin de artık değiştiğini anlatan Şahin, şunları kaydetti:
“Burası Seyrantepe. Herhalde bu isim seyretmekten geliyor. Şöyle bir deyiş var, artık bu değişiyor; ‘Su akar Türkler bakar’. Artık Türkler, şimdi Türkiye su akarken bakmıyor. İmkanları hizmete dönüştürmeye başladı. Artık Seyrantepe de sadece seyredilen yer olmaktan çıkıyor. Modern tesislerle hizmete dönüşüyor. Hatta bir hastanenin temeli de atıldı. Burası aynı zamanda Seyrantepe olmaktan çıkıyor. Burası, Aslantepe haline geliyor. Ama Ali Sami Yen ismini de buraya taşıyor.”