Aslında Trabzon kötü bir yer değil!

Trabzon, son zamanlarda yaşanan olaylar nedeniyle ismi farklı anılırken, şehirde güzel etkinlikler de oluyor.

Osmanlı döneminde İstanbul’da doğup ölen Ermeni asıllı Hagop Boranyan’ın Bağdasar Kardeş adlı eseri yaklaşık 2 aydan beri Trabzon Sanat Tiyatrosu tarafından oynanıyor. Eserin çevirmeni yine Ermeni asıllı olan Agos Gazetesi yazarlarından Diran Lokmağözyan ve yönetmenliğini yine Ermeni Hrant Hakobyan yapıyor.
Türkiye, Trabzon’u gazeteci Hrant Dink cinayetiyle konuşurken, Ermenilerle ortaklaşa hazırlanan 10 kişilik oyuncu ekibinin oluşturduğu tiyatro Trabzon’da uzun süredir sorunsuz bir şekilde oynanıyor. Osmanlı döneminde Ermenice olarak oynanan ‘Bağdasar Kardeş’ isimli oyun bu kez Ermeni rejisör Hrant Hakobyan ile Trabzonlu oyuncular tarafından ortaklaşa sergileniyor.

Trabzon’un bir kültür ve sanat şehri olduğunu söyleyen Trabzon Sanat Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmeni Necati Zengin, “Trabzon’da bir takım cinayetler ve haince saldırılar oluyor ama böyle güzellikler de yaşanıyor. Trabzon’un bu yüzünü de görmek, insanların bunu da idrak etmesi lazım.” dedi.

Necati Zengin, 120 yıldır yapılmayan bu sanatsal etkinliğin Trabzon’da gerçekleştirildiğini ifade ederek, Osmanlı dönemi yazarlarından Ermeni asıllı Agop Baronyan’ın Bağdasar Kardeş isimli oyunun sahneye koyduklarını söyledi. Zengin, oyunun yönetmenliğini Ermenistanlı Sinema ve Tiyatro Rejisörü Hrant Hakobyan ve tercümanlığını da Agos Gazetesi Yazarlarından Diran Lokmağözyan’ın yaptığının altını çizerek, “Osmanlının tiyatro alanındaki gelişmesinde öncülük yapan Agop Baronyan’ın bu eseri o dönem Ermenice oynanmıştı. Ben ekim ayı başında bir program için Erivan’a gitmiştim. Orada bu eseri oynamak istediğimizi söyledim. O da bizi kırmadı ve Trabzon’a geldi. 40 günlük bir çalışma yaparak oyunu sahneledik. Oyunumuz iki aydan beri aralıklarla Hüseyin Kazak Kültür Merkezi’nde sergileniyor. Oyunun özelliği, Osmanlı döneminde batılı anlamda tiyatronun kurulmasında Ermeni vatandaşların çok büyük katkısı olmuştur. Osmanlı öneminde Ermenice oynanan oyun, ilk kez Türkçe olarak sahne aldı.” diye konuştu.

Türkiye ile Ermenistan arasında tarihten gelen sorunlar bulunduğuna dikkat çeken Zengin, “Bundan dolayı böyle bir projeye imza atarken, acaba tepki görür müyüz diye bir tereddüdüm oldu. Bu tedirginliğimin ve kaygılarımın oyunun gerek prova/ gerekse oynanma aşamasında hiç tepki almadık. Hatta Trabzon insanı bu oyunu bağrına bastı. İzleyenleri arasında her kesimden insan olduğu gibi adli ve emniyet çalışanları da bulunuyordu.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan sonra tiyatroya en çok ilginin Trabzon’da olduğunu kaydeden Zengin, “Trabzon bir kültür ve sanat şehridir. Trabzon’da bir takım cinayetler bir takım haince saldırılarla gündeme gelmesi bizleri üzüyor. Aslında bu şehirde güzel şeylerde oluyor. Trabzon’un bu yüzünü de görmek lazım.” dedi.

Tahran’daki bir program dönüşü İstanbul’a geldiğini ve Agos Gazetesi’ne uğradığını dile getiren Genel Yayın Yönetmeni Zengin şöyle konuştu: “Hrant Dink ile yaklaşık 3 saatlik bir görüşme yaptım. Bu görüşmede de Bağdasar Kardeş isimli oyun gündeme geldi. Kendisi bizim oyunu gazetesine 3- 4 ayrı yazıda gündeme getirdi. Bu oyunun da İstanbul’da oynanmasını ve kendi üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını da dile getirdi. Buraya geldikten üç gün sonra kendisini kaybettik. Bir kardeşim kaybetmiş kadar üzüldüm. Kendisi aslında kesinlikle Türk düşmanı değildi.” diye konuştu.

Zengin, önümüzdeki mayıs ayında Ermenistan’a bir turne düzenleyeceklerini ve yaşanan olayın ardından programlarında bir değişiklik olmayacağını dile getirdi. Zengin, Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından Bagdasar Kardeş oyunu ara vermeyeceklerini gösterimin devam edeceğini kaydetti.