Aspendos gürültüden çatladı

Fazla gürültü nedeniyle Aspendos Antik Tiyatrosu'nun sahne kısmında çatlaklar oluştuğu iddia edildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun konserler nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşadığına dikkati çekerek, yüksek ses ve titreşim yaratan konserlerin tiyatroda deprem etkisi yarattığını kaydetti.

Tiyatronun sahne kısmında çatlaklar oluştuğunu ifade eden Oğuz, yüksek ses ve artçı depremler gibi titreşimler nedeniyle çatlakların daha da büyüyeceğini söyledi.

”ÇATLAKLAR RAPORLA BELGELENDİ”
Cem Oğuz, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türer’in, TUBİTAK’ın desteği ile Aspendos’ta gürültü araştırması yaptığına işaret ederek, şöyle konuştu:

”Yrd.Doç.Dr. Ahmet Türer, Aspendos’ta inceleme yaptı. Burada 80 desibele kadar yapılan sesin normal olduğunu ancak Aspendos’un sahne kısmında bazı çatlaklar oluştuğunu belirledi. Aspendos’un sahne arkası ciddi tehlike altında. Türer, gürültülü konserlerde sesin yüksekliğinin 115 desibeli aştığını ve bunun deprem etkisi yaptığını söyledi. Bütün bu verilerini rapor haline getirdi. Aspendos’ta konserlerin yapılmamasını istedi.”

ANADOLU ATEŞİ’NDEN 80’DEN FAZLA GÖSTERİ
Aspendos’un kullanım hakkını Mustafa Erdoğan’ın aldığını hatırlatan Oğuz, Erdoğan’ın sanat yönetmenliğini yaptığı Anadolu Ateşi’nin, bu yaz 80’den fazla gösteri yapacağını vurguladı. Oğuz, ”Anadolu Ateşi’nin bu yaz yapacağı 80’den fazla gösteri bu çatlakların daha da büyümesine neden olacak. Ayrıca yazın Aspendos’ta Opera ve Bale Festivali de düzenlenecek. Mustafa Erdoğan para kazabilmek için burayı konserlere verebilecek. Aspendos bu kadar gürültüyü kaldıramaz. Aspendos Antik Tiyatrosu kesinlikle konserlere verilmemeli” diye konuştu.

Aspendos Antik Tiyatrosu’na zarar verecek her türlü etkinlikten kaçınılması gerektiğine değinen Oğuz, sözlerini şöyle tamamladı:

”115 desibelden yukarı ses deprem etkisi yapar. Konserler sırasında bunun daha da üstüne çıkılabiliyor. Yani her konser Aspendos’ta deprem etkisi yapıyor. Gürültünün yanı sıra ritmik sesler de (Anadolu Ateşi’ndeki sert ayak oyunları gibi) tıpkı artçı depremler gibi etki yapar ve çatlakların daha da büyümesine neden olur. Askerler uygun adımla yürürken eğer köprünün üzerinden geçerlerse serbest adıma geçerler. Çünkü ayaklarını sert şekilde yere basan askerler çok büyük gürültü çıkarırlar. Köprüler yıkılma tehlikesi yaşar. Aspendos’ta da aynı tehlike mevcuttur. Aspendos’ta gürültülü etkinliklere kesinlikle izin verilmemeli. Aspendos, gürültülü olmayan etkinliklerde kullanılmalı. Akustiği olan Aspendos bu kadar hor kullanılmamalı.”