Asrın projesinde şok fişleme!

Asrın projesi Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yapımında şok fişleme!

Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’nı inşa eden yabancı şirketlerin, projenin geçtiği bölgelerde yaşayan halkı fişledi.

BTC’nin yabancı ortakları BP, Socar, Total, Eni gibi uluslararası şirketlerin hattın güzergahı üzerindeki bölgelerde yaşayanları fişlediği ortaya çıktı.

Asrın projesi olarak bilinen ve Hazar bölgesi petrolünün Akdeniz’e taşınmasını sağlayan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın yapımı sırasında, projeye destek veren yabancı şirketlerin, projenin geçtiği bölgelerde yaşayan vatandaşları fişlediği ortaya çıktı.

BYDDK RAPORUNA GİRDİ

BTC Projesi’nin inşası sırasında, projenin üstlenicileri tarafından bölgedeki vatandaşların kimlikleri ile ilgili yapılan araştırma Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun (BYDDK) Botaş’ın hesapları ile ilgili hazırladığı raporlarda yer aldı.

Raporda, BP, Socar, Eni, Total gibi yabancı şirketlerin de yer aldığı MEP katılımcılarının projeyi inşa etmeden önce, bölgede yaptıkları araştırma eleştirilerek, ‘Ülkemizde etnik yapı ve dini inanışlar açısından ayrım güdülmediğinden, bu tür bir araştırma dikkate değer bulunmuştur’ dendi.

Raporda, 2000 ve 2001 yıllarında yapılan ve bölge halkının etnik, dini kimliği ile ilgili araştırmada, bölge vatandaşların, Kürtçe, Zazaca, Arapça, Ermenice ve Lazca bilenlerin de tek tek tespit edildiği belirtildi.

AÇIKLANMASI KIZDIRDI

BAŞBAKANLIK raporunda, bölgenin dinsel ve etnik kökenlerine ilişkin tüm bilgilerin MEP katılımcıların elinde olduğu vurgulanarak, anlaşma kapsamında bilgilerin 5 yıl gizli kalması eleştirildi bu sürenin 15 yıl olması gerektiği belirtildi

8 İL LİSTEDE

Hattın geçtiği iller Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana…

STAR