ASÜ Rektörü Acar Fas’ta Türkiye’nin kalkınma deneyimini anlattı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Fas'ta düzenlenen "Akdeniz'in İki Ucu Arasında Köprü: Türkiye-Fas İlişkileri" konulu çalıştaya katıldı ve Türkiye'nin ekonomik kalkınma deneyimini içeren bir konuşma yaptı.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Fas’ta düzenlenen “Akdeniz’in İki Ucu Arasında Köprü: Türkiye-Fas İlişkileri” konulu çalıştaya katıldı ve Türkiye’nin ekonomik kalkınma deneyimini içeren bir konuşma yaptı.

‘Ortadoğu Ülkeleri Stratejik ve Kültürel İşbirliği Çalıştayları’nın sekizincisi, Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin katkılarıyla düzenlendi. Fas’ın Marakeş şehrindeki çalıştayda, Türkiye-Fas arasındaki ilişkiler; ekonomi, siyaset, güvenlik gibi çeşitli perspektiflerden incelendi, katılımcılar kendi alanlarında son derece önemli konuşmalar yaptı.

ÇALIŞTAY, FARKINDALIĞIN ARTMASINA KATKI SAĞLADI

Türkiye-Fas ilişkilerinin son yıllarda çeşitli yönlerden gelişmeler gösterdiğini söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, çalıştayda yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin son yıllarda geçirdiği dönüşüm ve ekonomik kalkınma deneyimini anlattı. Rektör Acar, Arap Baharı’nın gölgesinde Türkiye ile Afrika arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerin gelişmesine yönelik talebin sağlıklı biçimde yönlendirilebilmesi için düzenlenen çalıştayın faydalı geçtiğini ve farkındalığın artmasına önemli ölçüde katkı sağladığını belirtti.

Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ‘Ortadoğu Ülkeleri Stratejik ve Kültürel İşbirliği Çalıştayları’ kapsamında daha önce Ürdün, Yemen, Kuveyt, Irak, Mısır, Moritanya ve Tunus’ta çalıştaylar gerçekleştirilmişti.