Asya’nın en büyük kitap fuarı açıldı

Asya'nın en büyük, dünyanın ise en çok ziyaret edilen Kalküta Kitap Fuarı'nın 31.'si Kalküta'da Eyalet Başbakanı Budhadeb Bhattacharya tarafından açıldı.

Kitaba olan ilgileri ile bilinen Kalkütalılar yayıncı kuruluşların standları önünde kitapları inceleyebilmek için birbirleriyle yarıştı. Her yıl 2,5-3 milyon kişinin ziyaret ettiği fuarda 600’den fazla yayımcı on binlerce kitapla katılıyor. Ayrıca fuara çeşitli ülkelerden de yayıncılar davet edilerek farklı kültürlerin tanıtılması sağlanıyor. Fuarın bu seneki onur konuğu ülkesi ise İspanya. İspanya’nın yanı sıra Almanya, Avustralya, ABD ve Avrupa Birliği’nden de temsilciler de fuarda yerlerini aldı.
Hintlilerin büyük ilgi gösterdiği fuar da insanlar aldıkları kitapları çimenlerin üzerine oturarak hemen orada okumaya başlıyor. Kalküta Kitap Fuarı’nın diğer bir özelliği ise farklı dilleri bir araya getirmesi. Fuarda her sene İngilizce, Hintçe, Bengalce, Almanca, Arapça ve Fransızca kitaplar okurların beğenisine sunuluyor. Kalkuta Kitap Fuarı 12 Şubat’a kadar açık kalacak.