Ata Türk davasında beraat

"Gelinim olurmusun?" adlı programla ünlendikten sonra Adana'daki otel odasında hayatını kaybeden Ata Türk'e (24) uyuşturuce vererek ölümüne neden olduğu iddia edilen Bülent Duran (33) beraat etti.

Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Duran, uyuşturucu kullanmaktan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ata’ya uyuşturucuyu verdiği iddiasıyla tutuklanan ve hakkında Adana 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sanatçı menajeri Bülent Duran’ın ‘Uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etmek ve kullanmak’ suçundan bir süre cezaevinde yattıktan sonra tahliye oldu.

Karar duruşmasına katılmayan Duran’ın avukatı Ahmet Kaya, müvekilinin çete operasyonunda yakalanan bazı kişilerin görgüye dayalı olmayan tanıklıkları sonucu yakalanıp yargılandığını belirtti.

Olay yerinde bulunan erkek iç çamaşırının DNA testi sonucunda kadın sıvısı lekelerine ratlanıldığını ifade eden Kaya, “Bu husus düşündürücüdür. Ata’nın yanında bir bayan olduğu ve geceyi birlikte geçirmiş olmaları kuvvetle muhtemeldir. Ortaya çıkmayan bu kadının uyuşturucuyu Ata’ya verdiğini sanıyoruz.” dedi.

Duran’da geçmiş celselerde atılı suçlamaları kabul etmemişti. Mahkeme heyeti, Bülent Duran’a ilk önce uyuşturucu kullanmaktan 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra ruruşmadaki iyi hali nedeniyle bu cezası 10 aya indirdi. Verilen cezanın infazından fazla cezaevinde tutuklu bulunduğu için Duran bir daha cezaevine girmeyecek.

Duran ayrıca, Ata’ya uyuşturucu temin etmekten ise delil yetersizliğinden oy çokluğuyla beraat etti. Bir yıl da denetim süresine tabi tutuldu.Denetim sürecinde uyuşturucudan uzak kalması için tedavi görmesi kararlaştırıldı.

Televizyon programları sonrasında sıkıntılı günler geçiren Ata Türk, programına katılmak üzere sanatçı arkadaşı Cansever’le 17 Eylül 2005’da Adana’ya gelkmişti. Aynı gece Cansever’in menajeri Erhan Arı ile birlikte Cansever’in program yaptığı Adres Bar’a gidip eğlenen Ata, ertesi gün öğleden sonra otel odasında uyuşturucudan ölmüş olarak bulunmuştu.

Ata’ya kimin uyuşturucu verdiği saptanamazken otopsisinde kanında ecstasy yapımında kullanılan 1.769.760.0 ng/ml amfetamin, 1955.0 ng/ml opiat türev (eroin) ve 56.0 ng/ml esrar maddesi bulunduğu ve aldığı bu uyuşturucular yüzünden “uyuşturucu ve uyarıcı madde entoksikasyonu” sonucu öldüğü tespit edilmişti.