Atalay Demirci: Ortada ihtiyaç var ki dershaneler çıktı

Komedyen Atalay Demirci, dershanelerin kapatılmak istenmesinin bir baba olarak kendisini çocuğunun geleceği açısından endişelendirdiğini söyledi.

Komedyen Atalay Demirci, dershanelerin kapatılmak istenmesinin bir baba olarak kendisini çocuğunun geleceği açısından endişelendirdiğini söyledi.

Samsun’da Karadeniz Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (KEYDER) kutlama programına katılan Demirci, gösteriden sonra deshanelerin kapatılmak istenmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Dershanelerin, halkın talepleri doğrultusunda ihtiyaca binaen açıldığını hatırlatan Demirci, şöyle konuştu: “Eğitim denildiği zaman biraz üzülüyorum açıkçası. Nereye elimizi atsak elimizde kalacak bir sistem söz konusu. Her yıl değişen bir sistem var ortada. Dershanelerle ilgili olarak da ben kendimden örnek verebilirim. Benim 14 yaşında bir oğlum var ve SBS’ye katıldı. Okulda sürekli SBS ile ilgili sınavlar yapılıyordu. Çocuğumun dershaneye yollamadan önceki notlarıyla, dershaneye gönderdikten sonraki notlarını ben biliyorum. Bu durumu yaşayan bir baba olarak söylüyorum; her şeyden önce ortada sınavlar varsa ve bu sınavlarda devam edecekse, aileler de çocuklarının daha başarılı olması için dershanelere göndereceklerse sizin de ‘durun biz bunu kapatıyoruz’ demeniz bana hürriyeti engellemek gibi geliyor. Gerçi büyüklerimiz daha iyisini düşünüyorlardır ama benim görüşüm şu; ortada ihtiyaç var ki dershaneler çıktı. İhtiyacı gidermeden dershaneleri kapatmak daha büyük bir kaosa sebep olacak gibi geliyor bana. Deniyor ki ‘eğitimde reformlar yapacağız durumu düzelteceğiz’. İyi, tamam, yapın sonra kapatırız yani illa kapanacaksa. Önce ortadaki sorunu halletsek de ondan sonra mı kapatsak diye de düşünmüyor değilim. Bunu da bir baba olarak söylüyorum.”

15 yıldır sahnelerde olduğunu ve sürekli Türkiye’nin her yerine iş amaçlı gittiğini belirten Atalay Demirci, “Doğu ve Güneydoğu’ya giderek oralarda onlarca gösteri yapmış birisi olarak ben; oradaki okuma salonları ve etüt merkezlerinde özellikle müşkil durumdaki ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşıldığını, oradaki çocuklara nasıl eğitim verilmeye çalışıldığını canlı olarak gözleriyle gören bir insan olarak ‘özellikle oralarda kapanmasa mı’ diye düşünüyorum. Geçen bir gazetede okudum PKK karakollardan çok dershanelere ‘molotoflu’ saldırıda bulunmuş. Bunu bir düşünmek lazım. İnşallah büyüklerimiz hiç kimseyi mağdur etmeyecekleri bir karar vereceklerdir diye düşünüyorum.” dedi.