Atamaları durdurulan hakimlere müjde

Kopya iddiaları nedeniyle atama işlemleri durdurulan 200 hakim adayından 147'si, mesleğe kabul edildi.

Eğitimlerini tamamlamalarına rağmen sınavda kopya iddiaları nedeniyle atama işlemleri durdurulan 200 hâkim adayından 147’si, mesleğe kabul edildi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), daha önce mesleğe kabullerini durdurduğu 200 idari hâkim adayından 147’sini mesleğe kabul etti. Kurul, bu isimlerden bazılarının hâkimlik sınavında kopya çektikleri ve paralel yapı ile ilişkili olduğu gerekçesiyle mesleğe kabul sürecini durdurmuştu. 200 kişiyle ilgili incelemesini tamamlayan Adalet Bakanlığı, bunlardan 53’ü hakkında sınavda kopya çektikleri ve paralel yapı ile ilişkili oldukları gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 147 hâkim, perşembe günü çekecekleri kurayla cübbelerini giyerek göreve başlayacak.
Adalet Bakanlığı’nın açtığı idari hâkimlik sınavı ile mülakatını geçen ve 2014 yılında Adalet Akademisi’nde eğitime başlayan 200 idari hâkim adayı, 2015’in eylül ayında eğitimini tamamlandı. Ancak hâkimsavcı adaylarının mesleğe kabul işlemlerini yapan HSYK 3. Dairesi, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yürüttüğü soruşturma nedeniyle 200 hâkim adayının mesleğe kabul işlemlerini durdurdu.
Aday 200 ismin sınav kitapçıkları üzerinde inceleme yapan müfettişler, sınavda kopya çekildiğini tespit etti. Soruşturma kapsamında görevlendirilen bilirkişiler, özellikle matematik sorularının sınavdan önce bazı adaylara ulaştığını belirledi. Bilirkişilerin raporu üzerine bakanlık müfettişleri, sınavdan önce soruları ele geçirdiği tespit edilen ve paralel yapıyla bağlantılı olduğu belirtilen 53 aday hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nca 53 şüpheli hakkındaki soruşturma devam ederken, söz konusu şüphelilerle ilgili Adalet Bakanlığı’nın da disiplin soruşturması yürüttüğü öğrenildi. Bu disiplin soruşturması sonucunda 53 kişinin hâkim adaylığının iptal edilebileceği ve meslekle ilişkilerinin tamamen sonlandırılabileceği kaydedildi.

HSYK 3. Dairesi, 147 adayın mesleğe kabulüne karar verdi. 3. Daire’nin bu kararının ardından 10. dönem idari yargı hâkim adayı olan 147 isim, görev yerlerini belirlemek için perşembe günü kura çekecek. Adalet Akademisi’ndeki eğitimi tamamlamalarının üzerinden uzun bir süre geçen 147 isim, kura törenin ardından meslek hayatına başlayacak.

HABERTURK