Atatgrk’ün aramizdan ayrilisini 67. yildönümü

ISTANBUL - Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edisinin 67. yildönümünde yurtta ve dis temsilciliklerde törenler ve çesitli etkinliklerle anilacak.

Ayni anda tüm yurtta sirenler çalacak, bayraklar yariya indirilecek ve saygi durusunda bulunulacak. Anitkabir, devlet töreninin ardindan, vatandaslarin ziyaretine açilacak. 10 Kasim Atatürk’ü Anma töreni nedeniyle Anitkabir’de siki güvenlik önlemleri alinacak. Ankara Valiligi’nden yapilan açiklamaya göre, Anitkabir’de yapilacak devlet töreni nedeniyle saat 08.00-11.00 saatleri arasinda Akdeniz Caddesi ve Gençlik Caddesi trafige kapatilacak. Anitkabir, tören hazirliklari ve güvenlik tedbirleri nedeniyle saat 11.00’e kadar halkin ziyaretine kapali tutulacak. Tören bitiminden sonra Anitkabir yeniden halkin ziyaretine açilacak.

Baskentteki törenler

Baskent’te, Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 67. yili dolayisiyla çesitli anma etkinlikleri düzenlenecek. Açilis konusmalarini Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in yapacagi ‘’Atatürk Döneminde Türkiye’nin Dis Iliskileri’’ konulu açik oturum, 10 Kasim’da saat 10.00’da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Baskanligi’nda baslayacak. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Baskani Prof. Dr. SadikTural’in yönetecegi açik oturumda Emekli Büyükelçi Bilal Simsir, ‘’Atatürk’ün Disisleri Bakanligi’ni Yapilandirmasi’’, Atatürk Arastirma Merkezi Baskani Prof. Dr. Mehmet Saray, ‘’Atatürk Döneminde Türkiye-Sovyetler Birligi Iliskileri’’ ve Prof.Dr. Ahmet Mumcu da ‘’Atatürk’ün Barisçi Yönetim Anlayisini Avrupa’ya Tasimasi’’ konu basliklariyla görüslerini dile getirecekler.

Izmir’deki törenler

Izmir’deki ilk tören sabah saat 08.45’de Cumhuriyet Alani’nda Atatürk Aniti’na çelenk konulmasiyla baslayacak. Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Salonu’nda saat 10.00’da baslayacak ‘’21. Yüzyil Perspektifinden Atatürk’e Bakis’’ konulu paneli, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Bilgin yönetecek. Panelde Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk Ilkeleri ve Inkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ergün Aybars, gazeteci-yazar Ali Sirmen konusacak. Panelin ardindan, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuari ögrencilerince ‘’Atatürk ile Yeniden Dogus’’ adli dansli anlatim sunulacak. Hanri Benazus ve Daha sonra Ahmet Gürel’in arsivinden derlenen ‘’Gazi Istanbul’da-Son Günleri’’ fotograf sergisi gezilecek.

Ata’nin sevdigi operalar

Atatürk, askeri atase olarak genç yasta gittigi Bulgaristan’da sevdigi, her bölümünü ezbere bildigi ve kimi zaman gözyaslari içinde dinledigi ‘’Tosca’’ esliginde anilacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), Ata’nin ebediyete intikalinin 67. yildönümünde Ulu Önder için en sevdigi operanin konser versiyonunu seslendirecek. Orkestrayi Bujor Hoinic’in yönetecegi konserde, ADOB Korosu, Sef Emil Minev’in yönetiminde sahne alacak. Bas karakter ‘’Florica Tosca’’yi Nilgün Akkerman’in seslendirecegi konserde, Ihsan Ekber, Mithat Karakelle, Suat Arikan, Sabri Karabudak, Cem Akyüz ve Levent Akev izleyici karsisina çikacak. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ise yarin Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda bir etkinlik gerçeklestirecek. Etkinlikte, Devlet Opera ve Balesi sanatçilarinin dinletisinin ardindan CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan, ‘’21. Yüzyilda Atatürk’ü Anlamak’’ baslikli bir konusma yapacak.

Liderlerin mesajlari

ATATÜRK’ÜN 67. ölüm yildönümü dolayisiyle Cumhurbaskani TBMM Baskani, Basbakan ve siyasi parti liderleri mesaj yayinladilar.

Sezer mesajinda, Türk ulusunun, Atatürk’ün varligindan, ilke ve devrimlerinden, düsünce sisteminden, Cumhuriyet’in kazanimlarindan güç alarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni aydinlik yarinlara ulastirmak için elbirligiyle çalisacagini, Yüce Önderi’ne, kurdugu Cumhuriyet’e, ilke ve devrimlerine ve Atatürkçü düsünce sistemine her zaman sahip çikacagini belirtti.

TBMM Baskani Bülent Arinç, ‘’Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurdugu ve ilk Baskanligini yaptigi Meclisimiz, bugün de ilk günkü heyecan ve kararlilik içinde Cumhuriyetimize sahip çikarak yoluna devam etmektedir’’ dedi.

Genelkurmay Baskani Orgeneral Hilmi Özkök, ‘’Bugün bizlere düsen görev, Atatürk’ü her yönüyle daha iyi analiz ederek onun düsünce sistemini anlamak ve bilgi çaginin parametreleri dogrultusunda onun düsüncelerini günümüze tasiyarak irdelemek, sonuçlarini genç nesillere anlatmak ve uygulatmaktir’’ dedi.

CHP Genel Baskani Deniz Baykal, Ulu Önder Atatürk’ün, ‘’toplum olarak sahip çikilmasi gereken temel ulusal simge oldugunu’’ vurgulayarak, ‘’O’nun ortaya koydugu Türkiye modeli, temel sentezleri, vatandaslik anlayisi, inançlara saygi ama devleti, siyaseti inançlarin disinda düzenleme kararliligi dünün gerçegi, bugünümüzün de güvencesidir’’ mesajini verdi..

Anavatan Partisi Genel Baskani Erkan Mumcu, Atatürk’ün bir ufuk ve ilke adami oldugunu, O’nun tabulastirilarak ve dondurularak degil, degisim ve yenilesme ufkunun çagdas dünyanin gereklerine yansitarak yasatilabilecegini bildirdi. Mumcu, ‘’Atatürk, insanlik tarihinde örnek alinan bir bagimsizlik mücadelesinin ardindan, geri kalmisliga, bilgisizlik ve yoksulluga karsi verilen savasin da önderidir’’ dedi.

MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli, ‘’Ülkemizin en zor aninda bile düsünüp ortaya koydugu milli hedef ve stratejilerin hatirlanmasi, bu tür çabalarin anlam ve degerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgahinda huzur içinde yatmasi bakimindan önemlidir’’ dedi. Bahçeli, mesajinda, 10 Kasimlarin, Atatürk’ün ebediyete intikalinin yildönümleri olmasi nedeniyle Türk milletinin üzüntülü günleri oldugunu belirtti. Bu günlerin yalnizca anma ve matem günleri olmaktan çikarilarak, Ata’nin Türk milletine biraktigi eserlerin zenginlestirilmesi ve yeni nesillere daha iyi anlatilmasina vesile kilinmasinin büyük önem tasidigina isaret eden Bahçeli, 10 Kasimlar’in Atatürk’ün 57 yillik hayatini, mücadelesini, millete kazandirdiklarini ve kazandirmak istediklerini dogru anlamak bakimindan da önemli oldugunu vurguladi.

HÜRPARTI Genel Baskani Yasar Okuyan, ‘’Dünyaya bir Mustafa Kemal daha gelmeyecek biliyoruz ancak Türkiye ve dünya için içimizdeki Mustafa Kemal’ler uyaniyor, çogaliyor ve bir araya geliyor’’ dedi. Okuyan, Büyük Önder Atatürk’ün ölümünün 67. yili nedeniyle, yayinladigi mesajinda ‘’Atatürk’ün emanet ettigi ve mazlum milletlere örnek olmasini istedigi Türkiye’’ için hiçbir fedakarliktan kaçinmayacaklarini ifade etti.

DSP Genel Baskani Zeki Sezer, Atatürk’ün, son yüzyilda dünyada eskimeyen tek büyük lider oldugunu belirterek, ‘’O’nun düsünce ve ilkeleri günümüzde de taptaze olup, önemlerini ve yerlerini korumaktadirlar’’ dedi.