Atatürk Havalimanı’ndaki uçaklar kara gömüldü

Atatürk Havalimanı'ndaki uçaklar, pist ve apronda biriken kar nedeniyle saatlerce beklemek durumunda kaldı.

Uçakların adeta kara gömüldüğü havalimanında bazı seferler iptal edilirken, iç ve dış hatlarda çok sayıda sefer de sabah saatlerinden bu yana uzun süreli rötarlarla gerçekleştiriliyor. Sorun yüzünden yolcular sıkıntılı saatler geçirirken, pist başında sıraya giren uçaklar şartların uygun olmaması yüzünden havalanamayınca geri dönerek yolcuları ile birlikte beklemeye devam ediyor.

Apronda park halindeki uçakları üzerlerine birikmiş kar farklı görüntüler ortaya çıkardı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) kar temizleme araçları, aprondaki karı temizlemekte yetersiz kaldı. Uçaklar, bütün hazırlıklarını yapmasına rağmen pistle bağlantılı taksi yollarında biriken kar temizlenmediği için bulundukları yerden saatlerce çıkamadı.

Atatürk Havalimanı’na iniş ve kalkış yapan uçaklar da aynı sorunla karşılaştı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Başmüdürü İrfan Balta, pistin iniş ve kalkışa uygun olduğunu belirterek, THY’nin İstanbul-Bangkok seferini yapan uçağı ile Emirates’in Dubai’den gelen kargo uçağının taksi yolunda kayarak kara saplanması dışında herhangi bir problem olmadığını söyledi. Balta, THY uçağının bulunduğu yerden çıkartıldığını, Emirates’in de Dubai’den teknik ekip geldikten sonra kaldırılacağını ifade etti. Balta, kar temizleme çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçların da zaman zaman kullanıldığını belirtti.