‘Atatürk İsrail’e ihanet etmeden önce düşünürdü’

Washington Times: "Atatürk, İsrail'e ihanet etmeden önce iki kere düşünürdü"

Türkiye’ye yönelik eleştirileri ile tanınan The Washington Times gazetesinde yayınlanan bir makalede, Türk hükümetinin geçen ay Hamas heyeti ile yaptığı görüşme hakkında, “Atatürk, İsrail’e ihanet etmeden önce iki kere düşünürdü” yorumu yapıldı. Yazıda ayrıca “Türk hükümeti süpriz bir ahmaklık gösterdi” denildi.
Arnold Beichman imzalı makalede, modern Türkiye’nin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün, “İsrail’e ihanet etmeden önce iki kere düşüneceği” yorumu yer aldı. Beichman, “Modern Türkiye’nin kurucusu ve uyuklayan, geri kalmış Osmanlı İmparatorluğu’nu 20. yüzyıla taşıyan Atatürk, Arap ablukası altındaki İsrail’e ihanet etmeden önce iki kere düşünürdü” diye yazdı.

Türkiye’nin İsrail’i tanıyan ilk Müslüman devlet olduğunu hatırlatan Beichman, o günden bugüne iki ülke arasındaki ilişkilerin de oldukça iyi düzeyde olduğunu vurguladı. Makalede “İsrail’in dostu olarak bilinen Türkiye’nin, geçen ay Halit Meşal’in de aralarında bulunduğu Hamas heyetini kabul etmesi yüzünden yaşadığı durumdan kurtulmaya çalıştığı” yorumu da yer aldı.

İsrail’in bu görüşmeden duyduğu rahatsızlığı hatırlatan Beichman yazısında, “İsrail, Türkiye’nin Meşal’e onur konuğu olarak davranmasını protesto etti. Görülüyor ki Türkiye, Rusların eski “İki düğünde birden dans edilmez” deyişini bilmiyor.” ifadelerini kullandı.

“İsrail’in, diplomatik görüşmeler yapmak için terör örgütü PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını istemesi halinde Türkiye’nin ne yapacağını sorduğunu” hatırlatan Beichman, “bunun boş bir soru olmadığını çünkü Türkiye’nin, İsrail’i bağımsız bir Kürt devleti kurmak isteyen Iraklı Kürtlere silahlı eğitim vermekle suçladığını” yazdı.

“Türk hükümetinin süpriz bir ahmaklık gösterdiğini” belirten Beichman, bunun Abdullah Gül’ün “Hamas, demokratik bir seçim kazandı. Bu yüzden artık demokratik davranmalı” açıklamasında görülebileceğini ifade etti.

Yeni kurulan pek çok ülkede siyasi sloganın “Bir insan, bir oy ve bir daha seçim olmayacak.” şeklinde oluştuğunu kaydeden Beichman, Hamas’ın seçim zaferi ve Ortadoğu barış şansı için kendisinin bu denkleme “koca bir sıfır” ekleyeceğini belirtti.

Moon Tarikatı’na ait The Washington Times gazetesi, daha önce de AK Parti hükümetini yerden yere vuran yazılar yayınlamıştı.