Atatürk Parki Revizyon Projesi Ihalesi yapildi park 9 ayda tamamlanacak

ANTALYA - Antalya Büyüksehir Belediyesi ANTEPE Genel Müdürlügü tarafindan yapilan Atatürk Parki Revizyonu Projesi Ihalesi'ni yap-islet-devret modeli ile Ply-Acar- Kamül ortak girisimi kazandi.

Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Esat Göyük, ANTEPE Yönetim Kurulu Baskani Bahadir Yantaç, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Deniz Köken ve yönetim kurulu üyelerinden olusan ihale komisyonu, ortak girisimin daha önce duyurulan açiklanan sartnamede istenen yeterliliklere uygun olup olmadigini kontrol etti. Istenen sartlara sahip oldugu anlasilan ortak girisimin teklifi degerlendirildi.

Ihale komisyonu, katilan baska bir firma bulunmayinca ihalenin, yillik 315 bin YTL kira ve toplam cironun yüzde 5’ini ANTEPE’ye vermeyi teklif eden Ply – Acar – Kamül Ortak Girisimi’ne verilmesine karar verdi. Buna göre; Ortak Girisim sözlesmenin imzalandigi tarihten itibaren en geç 9 ay içinde ANTEPE tarafindan hazirlanan Atatürk Parki Revizyon Projesi’ni Koruma Kurulu Karalari dogrultusunda hayata geçirecek ve park içinde yapilacak üniteleri 20.08.2015 tarihine kadar islettikten sonra ANTEPE’ye devredecek.

PROJEDE NELER VAR?

Proje dahilinde, park ile kenti kaynastiracak sekilde 3 ayri giris bulunacak. Bu girisler, havuzlar ve palmiyelerle desteklenirken, parkin tüm yollari yeniden düzenlenerek yürüyüs ve bisiklet yolu haline getirilecek. Kültür fizik alanlariyla desteklenecek bu yollarin yani sira, etraftaki yogun çali dokusunun temizlenmesine ve yerine genis çim alanlari tasarlanacak. Mevcut aydinlatma sistemini güçlendirerek, armatürler yenilenecek ve sayilari da artirilacak. Proje kapsaminda Deniz Müzesi bulunacak. Dogal dokuya uygun, ahsapla desteklenmis, tek katli hafif binalardan olusan 6 restoran yer alacak.

Mevcut olan beton yigini halindeki binalar yikilip, parki görsel kirlilikten kurtarilacak. Ayni estetik anlayisiyla 2 kir kahvesi ve 7 cafe bistro daha parkta gezenlerin kullanimina açilacak. El sanatlari yaparak geçinen ve bu kültürel degerleri yasatarak yarinlara tasiyan zanaatkarlar için 4 hediyelik esya standi tasarlanip, parkin içinde bunlara ait bir meydan olusturulacak. Ayrica mevkii olarak hem caddeyi hem de denizi görebilen noktalara çay bahçesi yapilacak. Biri turistik otobüsler için olmak üzere, toplam 4 adet 300 araçlik otopark bulunacak.

Proje kapsaminda ayrica biri asansörle inilebilecek 3 plaj yapilacak. Kent merkezinden denize girebilen Antalyali bu ayricaligini Atatürk Parki’nda da yasayacak. Çocuklar için yeni oyun alanlari ve kaykay sahasi tasarlandi. Kentin geleceginin konusuldugu Yerel Gündem 21 Kent Konseyi içinde yeni bir bina insa edilecek. Tramvayin son duragi olan ring alani seyir terasi haline getirilecek. Sehitler Aniti’nin oldugu alan yeniden tasarlanip meydana dönüstürülecek.