Atatürk Stadı’nın yeri değişiyor

Turkcell Süper Lig'inin lideri Bursaspor'un maçlarını oynadığı Atatürk Stadı'nın yeri değişiyor.

Mevcut stadın yerine yapılması planlanan Timsah Arena’nın Acemler’deki Veledrom’a inşa edilmesi gündeme geldi. Yeni stat 43 bin kişilik olacak.

Bursaspor’un resmi ürünlerinin satıldığı Bursastore’nin açılışına katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, stat tartışmalarına açıklık getirdi. Yeni stadın mevcut yerinde yapılmasını arzuladıklarını, ancak zaman kaybetmeye de tahammüllerinin bulunmadığını belirten Altepe, öncelikli hedeflerinin yapılacak stadın şehre yakışması olduğunu söyledi.

Başkan Altepe, şunları söyledi:

“Yapılan her zaman için en iyisi en güzeli olmalı. Yeni stadın mevcut yerine yapılmasını istiyorduk. Bunun için bugüne kadar da mücadele ettik, halen de ediyoruz. Bursa’ya yakışan stat inşaatına bir an evvel başlamak istiyoruz. Stadın Acemler’e yapılması için dile getirilen konular önemli. Bu açıdan düşündüğümüzde mevcut stadın hemen yanında spor salonları var yıkılması gerekiyor, kapalı tribünün yapılacağı yerde Kültürpark var, oranın da bir bölümünün yıkılması gerekiyor. Her şeyden önemlisi 40 bin kişiden daha büyük olması gerekir. Yarın yapıldığında ‘küçük yapılmış. Diğer illerdeki statlar daha büyük’ eleştirilerine maruz kalmamak için planlamalarımız sağlıklı olmalı.”

Bursa’da her türlü organizasyonun gerçekleştirilebilmesi için büyük bir stadın olması gerektiğini kaydeden Recep Altepe, Bursaspor’un başarılı sonuçlar almasıyla seyircinin maçlara olan ilgisinin arttığını hatırlattı.

Altepe, talebin karşılanması için büyük stada ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Zaman kaybetmek istemediklerini, mevcut stadın yerine yapılacak statta gecikmeler olabileceğini belirten Başkan Altepe, stadın Veledrom’a yapılması halinde inşaatın aksamayacağının altını çizdi. İhaleye çıkma çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Başkan Altepe, hem stadın mevcut yeri için hem de Acemler için çalışmaların devam ettiğini, bugün veya yarın stat yerinin kesinlik kazanacağını söyledi.